Sizin İçin Sorduk | Atlasjet - Blog

Sizin İçin Sorduk

Şub 12

 

Hostes olmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukluk hayalim demeyi çok isterdim fakat üniversitede bir bankada staj yaparken masa başı bir işin bana uygun olmayacağını düşünüp, bulutların arasında süzülen uçakları her gördüğümde içimde oluşan heyecanı fark edip belkide mutluluk bulutlardadır ,benim yerim orası olmalıdır dedim ve şu an buradayım.

Kabin personeli olmanın en güzel yanı nedir ?

Farklı kültürden ,farklı dilden , farklı inanıştan insanlarla bir arada bulunmak bu farklılıkları birebir yaşıyor olmak mesleğimin en sevdiğim yanlarından yalnızca biri. Aynı zamanda benim gibi hareketli bir hayatı seven monotonluktan ve sıkıcılıktan uzak kalmak isteyen biriyseniz bu sizin için ideal bir meslek. En yorgun anlarımızda bile bir bebeğin tebessümü,yaşlı bir teyzenin duası tüm yorgunluğumuzu alıp götürmeye yetiyor.

Peki, zor yanları?

Her meslekte olduğu gibi bu işin de zorlukları var elbet; benim için en zorlu olanı da gece gündüz kavramının olmayışı ve buna uyum sağlamaya çalışırken büyük bir sabırla,özveriyle ,yüzümdeki tebessümü eksik etmeden gün içerisinde yüzlerce insanı anlamaya çalışmak, yardımcı olmak ve onları memnun bir şekilde sevdiklerine kavuşturmak.

Neden hostes olmak istediniz?

Ben güneşe ,bulutlara, gökyüzüne aşık bir insanım . Güneş ,bulut, gökyüzü bana kuşları anımsatıyor, kuşlar da özgürlüğü… Ben özgürlüğü istedim ,yalnızca hostes olmayı değil. Benim evim gökyüzü ve evim huzur dolu…

Herkes hostes olabilir mi?

Nasıl ki herkes doktor, avukat, kuaför olamıyorsa hostes de olamaz. Bu mesleğe öncelikle gönülden bağlı olmak, sevmek ve bir o kadar da istekli olmak gerekir. Gerçekten severek isteyerek yapılmazsa 3 ay sonra istifa vermek için şirket yolları tutulur.

Kabin personeli eğitimi kaç ay sürüyor?

Yaklaşık 2 ay sürüyor.

Eğitim bitince hostes /kabin personeli olunabiliyor mu?

Aldığınız eğitimler sonucu teorik ve uygulamalı sınavlara tabi tutuluyor sınavlarda başarılı olduğunuz sürece elbette gökyüzünün kanatsız melekleri arasında yerinizi alabiliyorsunuz. :)

Kabin memuru eğitimi için İngilizce bilmek gerekir mi ?

Elbette gerekiyor. Çünkü dünya genelinde ortak kullanılan dil İngilizcedir. Her milletten insanları misafir edip ağırladığımız için onlarla iletişim kurabilmek ve memnuniyetlerini sağlayabilmek için bilmek gerekiyor.

Hostes olmayı çok istiyorum ,ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle kafanızdaki tüm olumsuz düşünceleri bir kenara atın ve gerçekten bu mesleği istiyorsanız amacınıza ulaşana kadar inancınızı yitirmeden, etrafınızdaki olumsuz söylemlere kulak asmadan inancınız doğrultusunda ilerleyin. Tabi bunun yanında kendinizi geliştirmek için tüm fırsatları değerlendirin, eksiklerinizi farkına varıp tamamlamak için çabalayın.

Yer hostes olmayı mı ,kabin personeli olmayı mı tavsiye edersiniz?

Tabi ki tereddütsüz kabin personeli olmayı tavsiye ederim. Çünkü kabinde solunan hava bir başka. Bu mesleğe başlayınca bir tutku haline dönüşüyor ve gökyüzünden vazgeçmek pek de mümkün olmuyor.

Uçağa binmeden önce uçuş güvenliği için ne tür önlemler alınıyor?

Öncelikle kendi daha sonra yolcularımızın emniyeti için her uçuş öncesi ve sonrası kokpit, kabin, galleyler ve tuvaletler uçağın içerisinde görebildiğiniz her yer tüm kabin ekibi tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edilmektedir. Acil durumda kullanmak üzere bulunan ekipmanlarımızın (oksijen tüpü, yangın söndürücü vb ) geçerlilik süreleri, kullanılabilirliklerinin kontrolleri yapılmaktadır.

Uçuş esnasında karşılaştığınız acil bir durumda nasıl hareket ediyorsunuz?

Bizim işimiz ekip bütünlüğünün hakim olduğu, ekip üyeleri arasındaki (kaptan, kabin memuru) uyumun oldukça önemli olduğu aynı uçuşu aynı kaderi paylaştığımız kader birliği yaptığımız bir iş. Bu yüzden bağımsız hareket etmek yerine birlikte hareket etmeyi gerektiren soğukkanlılık, pratiklik isteyen bir meslek. Biz bu özellikleri tanıdığımız sürece yeri geldiğinde doktor, yeri geldiğinde itfaiyeci, yeri geldiğinde psikolog, yeri geldiğinde servis hostesi olabiliyoruz.

Uçuş sırasında yaşadığınız ilginç bir anınızı anlatabilir misiniz?

Cidde’ye yaptığımız uçuşlarn birinde yemek servisine çıkmıştık. Dış hat olduğu için sıcak yemek ve box şeklinde tepsiler dağıtılmıştı. Genelde Cidde yolcusu yaşlı teyze ve amcalardan ibarettir. Yemekler dağıtıldı, toplamaya çıktık. O sırada birçoğu uyuyordu, direkt tepsileri aldık. Uyandırmadan toplamayı bitirdik. 15 dakika geçtikten sonra bir teyze geldi “Kızım kızım dişlerim nerde  kızımmmmm “dedi. Ben de teyzeye bakakaldım. “Ne dişi teyzem” dedim. Sonra “Kızım yemek vermiştiniz ya ben onu çıkartıp tepsiye koydum, peçeteye sardım” dedi. Ben teyzeye bakakaldım yine. Teyze ağlamaklı “Kızım bul ne olur dişlerimi param yok nasıl alacağım ben bir daha kocam duysa beni öldürür. Gel birlikte bakalım tepsilere” dedi. Benim o an gözümde yaklaşık 200 tepsi canlandı. “Tamam teyze bakacağım ben” dedim. Oturdum yere, döktüm tüm tepsileri. Onca işimin arasında tek tek teyzenin dişlerini aradım. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Uzun uğraşlar sonucunda teyzenin o güzel dişlerini buldum. Teyzenin sevinci gözlerinden okunuyordu. Bir sürü dualar etti. Yıkadı dişlerini, hemen taktı yerine :) Aklıma geldikçe gülerim teyzeye, kulakları çınlasın :)

Business yolculuklar ekonomi yolcularına nasıl davranıyorsunuz? Arada fark var mı ?

Bizim için her yolcumuz önemlidir, değerlidir. Bunun business ya da ekonomi diye bir ayrımı yoktur. Business yolcusu belki kendi açısından kolaylık ve rahatlık sağladığını düşündüğünden bu hizmeti satın alsa da koltukların biraz daha geniş olması, portakal suyu ikram edilmesi, ayrı bir araç tahsis edilmesi gibi imkanlar dışında onları bizim gözümüzde farklı kılan bir şey yok. Söz konusu uçuş emniyeti ve yolcularımızın memnuniyetiyse biz Türk insanının meşhur misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırlarız ayrım gözetmeksizin tüm yolcularımızı :)

Uçmadığınız zamanlarda neler yaparsınız?

Gezmeyi çok sevdiğim ve hareketli bir kişiliğe sahip olduğum için bulduğum ilk fırsatta dışarıya çıkarım. Mutlu olduğum ne varsa onları yapmaya özen gösteririm. Arkadaşlarımla bir araya gelirim, alışverişe giderim, spor yaparım, temiz havada kulağıma kulaklıklarımı takıp yürüyüşe çıkmayı severim. Eğer çok yorgun olursam evde dinlenirim, müzik dinlerim, film izlerim, kitap okurum, mesleki bilgilerimi tekrar gözden geçiririm. Ama mutlaka bir önceki günden bir adım da olsa fazlasını yapmaya çalışırım. Yerimde saymaktansa yavaş yavaş da olsa ilerlemeyi tercih ederim.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>