Sizin İçin Sorduk | Atlasglobal - Blog

Sizin İçin Sorduk

Ara 15

Hostes olmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında hostes olmak hayalim değildi, bu mesleğin avantajları, dezavantajları nelerdir hiçbir fikrim yoktu. Üniversite yıllarında, havayollarında kabin memuru olarak çalışan arkadaşlarım vardı. Onlar havacılıktan bahsettikçe ben de neden olmasın dedim ve denemeye karar verdim.

Kabin personeli olmanın en güzel yanı nedir?

Her gün yeni insanlar tanımak, sürekli değişen ekip arkadaşları, farklı kültürler, farklı ülkeler, şehirler…  Sabah yaşadığınız şehirde uyanıp,  akşam yemeğinizi başka bir şehirde hatta başka bir ülkede yiyebilirsiniz. Güzel tarafları oldukça fazla ve kişiye kazandırdığı birçok değer, deneyime sahip bir meslek.  Bir kere her gün güne aynı saatte başlamak zorunda değilsiniz, herkesin trafikle boğuştuğu saatlerde siz uyuyabilirsiniz ya da hafta sonu kalabalığı olmadan sakin bir hafta içi gününde  birçok yerin, birçok şeyin keyfini çıkartabilirsiniz. Sanırım en güzel ve en kıskanılan yanı da Pazartesi sendromunun bizim mesleğimizde yerinin olmaması.

Peki, zor yanları?

Her meslekte olduğu gibi güzel taraflarının yanı sıra zor yanları da mevcut tabii. Bir kere zaman mefhumu bizim için değişiyor artık, düzensizlik içinde bir düzen kurmak durumundayız. Diğer insanlar için önem arz eden özel günler artık bizim için sıradanlaşıyor. Bayramlarda, özel günlerde uçmalıyız ki sevenleri birbirine kavuşturabilelim yani özel günler anlam kazansın :) Zaman zaman yaşadığımız şehirden hatta ülkeden uzun süre ayrı kalma durumumuz oluyor, bu gibi görevlerin en zor yanı ailemizden uzun süre ayrı kalıyor olmamız. Bayramlarda, düğünlerde çekilen toplu fotoğraf karelerinden yavaş yavaş çıkmaya başlıyor, tatil günlerinde yapılan programlara katılamıyor, taziyelere gidemiyorsunuz. Aileniz, dostlarınız önce kırılıyorlar size ama sonra alışıp zaman kavramlarınızın farklı olduğunu anlıyorlar. Hatta garip ama bu mesleğe özenmeye başlıyorlar :) En zor yanı ise her daim gülmek, pozitif olmak zorundasınız. Yakınınız mı hastalandı ya da cenaze haberi mi aldınız? Uçuşunuz olduğu gün veya öncesinde yaşadığınız herhangi bir kötü olayı asla iş yerinize taşıyamazsınız yani rol yetisine de sahip olmak gerekiyor biraz..

 Neden hostes olmak istediniz?

İlk tercih sebeplerimden biri, bu mesleğin belki de en cezbedici yanı olan farklı ülkeler görerek, farklı kültürler tanıyarak bana katacağı güzel deneyimlere sahip olmaktı. Ancak her gün yüzlerce kişinin güvenli bir uçuş gerçekleştirmesini sağlamak, tanımadığınız insanların sevinçlerine ortak olmak, gözyaşlarına bazen de korkularına tanık olmak ve teselli etmek, insanlara yardımcı olmak, problemlere çözüm üretmek fikri bu mesleği benimsememdeki en önemli noktalardı.

Herkes hostes olabilir mi?

İşte kabin memurluğu bu soruya tereddütsüz ‘asla’ cevabı verilecek bir meslek. Çünkü genel anlamda kişilerde yarattığı algı oldukça kolayca birçok kişinin yapabileceği yönünde. Oysaki kabin memurluğu mesleği esasında ince nüanslara sahip, donanımlı kişiler tarafından yapıldığında anlam kazanan bir meslek.  Kabin memurları hayatın içerisine birçok mesleği sığdırarak tek bir adla anılmaktadırlar. Onlar güvenlik görevlisi, hemşire, itfaiye görevlisi, psikolog, eğitmen, çocuk bakıcısı, barmaid&barmen, servis elemanı vb. gibi bir çok meslekten birçok detay öğrenerek tek bir mesleği icra ederler.  Güler yüz, pozitif yaklaşım, sabır, fedakârlık, özveri, yardımseverlik, soğukkanlı olma yetisi, pratik ve çözüm odaklı çalışabilme becerisi, her daim bakımlı olmak, dakik olmak, bu mesleğin temel özellikleri arasında yer alıyor. Bu özelliklerin çoğunluğunu taşıyan herkes gerçek bir kabin memuru olabilir. Sonrasında asla vazgeçemeyecekleri bir mesleğe sahip olurlar, evleri gibi olur ömürlerini içerisinde geçirdikleri metal tüp.  Bir gün battaniyelerin hepsi dağıtıldı diye kendi pardösüsünü çocuk bir yolcunun üzerine örterler, başka bir gün yaşlı bir yolcunun koluna girip merdivenden indirirler ya da boş gününde havada ilk müdahalesini yaptığı iner inmez ambulansa sevk ettikleri o durumu ağır yolcunun akıbetini düşünüp üzülürler yani hayatları olur bu meslek.

Kabin personeli eğitimi kaç ay sürüyor?

Kabin memuru adayları yaklaşık bir buçuk aylık bir eğitime tabi tutuluyor. Bu eğitimler; şirket oryantasyon, havacılık terminolojisi, acil durum prosedürleri, ilk yardım, güvenlik eğitimi gibi birçok bölümü kapsıyor. Bu eğitimler belli periyotlarda tazeleniyor.

Eğitim bitince hostes / kabin memuru olunabiliyor mu?

Hayır, eğitim havada da devam ediyor.  Gözlem uçuşu, eğitim uçuşları, kontrol uçuşuna da tabi tutuluyorsunuz. Yerde aldığınız eğitimler sonucu yapılan sınavlarda ve havada gerçekleştirdiğiniz kontrol uçuşunda da başarılı olduğunuz takdirde kabin memuru olabiliyorsunuz.

Kabin memurluğu eğitimi için İngilizce bilmek gerekir mi?

Evet, hem eğitimi hem de sonrası için İngilizce bilmek gerekmektedir.

Hostes olmayı çok istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle bu mesleğin kolaylık ve zorluklarını göz önünde bulundurarak kişilik ve yapınızın bu mesleğe, böyle bir tempoya uyum sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmelisiniz. Çünkü mülakatlar, eğitim süreci, uçuşlara katılımınız küçümsenmeyecek bir emeği ve zaman dilimini kapsadığından en azından kendi adınıza zamanı doğru değerlendirmiş olursunuz.

Yer hostesi olmayı mı, kabin personeli olmayı mı tavsiye edersiniz?

Kabin personeli olmayı tavsiye ederim.

Uçağa binmeden önce, uçuş güvenliği için ne tür önlemler alınıyor?

Daha uçağa geçmeden yapılan briefingler ile uçuşa mental olarak hazırlanılıyor. Uçağa geçtiğimizde ise hem kokpit hem kabin ekibi tarafından detaylı ön uçuş kontrolleri gerçekleştiriliyor.  Seferi gerçekleştirecek uçak en ince ayrıntısına kadar güvenlik aramasına tabi tutuluyor, tüm teknik kontrolleri yetkili kişilerce yapılıyor, olası bir acil durumda kullanılacak ekipmanların kontrolleri kabin görevlileri tarafından sağlanıyor.

Uçuş esnasında karşılaştığınız acil bir durumda nasıl hareket ediyorsunuz?

Şirketimizce belirlenen acil durum prosedürlerimize göre kurallara bağlı kalarak hareket ediyoruz. Bunun yanı sıra yolcuların acil bir durumda bizleri gözlemlediklerini,  psikolojik olarak bizim davranışlarımızı dikkate aldıklarını ve kendi ruh hallerini bu doğrultuda dengelediklerini biliyoruz. Bu nedenle her türlü acil durumda, olası bir kriz anında bizlerin bir topluluğu yönlendirdiğini, kontrol altında tutmak zorunda olduğunu asla unutmuyoruz.  Beden dilimiz, davranışlarımız önem taşıyor. Sakin, soğukkanlı, kendimizden ve bilgilerimizden emin olmalıyız ki bu süreci başarı ile yöneterek tamamlayabilelim.

Uçuş sırasında yaşadığınız ilginç bir anınızı anlatabilir misiniz?

Bir keresinde kalkış sonrası kaptanımız yolculuğumuz boyunca üzerinden geçeceğimiz illeri sıralayarak rota hakkında bilgiler veriyordu ki, bir yolcumuz ‘Yalnız kaptanınız saydığı tüm bu yerlerde durursa varışımız baya gecikir, söylediğiniz saatte gidemeyiz biraz kısaltamaz mısınız?’ diye sormuştu. Ne diyeceğimi şaşırmış bir şekilde bir süre konuşamadıktan sonra gerekli açıklamayı kendisine yapmıştım. Tebessüm etmeme neden olan bir andı.

Business yolcuları ile ekonomi yolcularına nasıl davranıyorsunuz? Arada fark var mı?

Hiçbir fark yok, biz her yolcumuza aynı misafirperverlik ile yaklaşıyoruz.  Yolcu memnuniyeti odaklı bir şirket olmamız dolayısı ile her birimiz bu bilinç ile yetiştiriliyor, hizmet kalitesi ve güler yüzden ödün vermeden her yolcumuza eşit yaklaşımda bulunuyoruz.

Uçmadığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Eğer bir kabin memuruysanız sağlığınıza da özen göstermeniz gerekiyor. Bol bol spor yapıyorum. Fitness, doğa sporları, extrem sporlar boş vakitlerimin çoğunu doldurmaya yetiyor. Bunun yanı sıra benim için tiyatro, müzikal kış aylarının vazgeçilmezleri.

 

One comment

  1. Erkan /

    İlginç

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>