Elizabeth Kulesi | Atlasjet - Blog

Elizabeth Kulesi

Kas 28

“Elizabeth Kulesi” denildiğinde Londra’nın tarihine dair pek bilinmeyen bir eser keşfettiğinizi düşünebilirsiniz. Aslında “Elizabeth kulesi” derken turistlerin en sevdiği ve Londra’nın en çok bilinen simgelerinden olan “Big Ben”den bahsediyoruz. “Big Ben” ise kulenin değil, içinde bulunan 13,5 tonluk çanın ismi.

Çan için kullanılan “Big Ben” takma ismi yıllar içinde kule için de kullanılmaya başlanmış. 1859’dan beri çalan çan 14 kilometrelik bir alandan duyulabiliyor. Çan hakkındaki en ilginç bilgi ise her yıl saatin doğru gösterip göstermediği kontrol edilirken bir penny kullanılarak ayarın yapılıyor olması. Eğer saat hızlıysa sarkacına bir penny konuluyor, yavaşsa da üzerinden bir penny alınarak hızlanması sağlanıyor.

Ziyaretçilerin “Big Ben” olarak bildiği saat kulesinin bir diğer ismi ise “The Great Westminster Clock” ve 1834’te Westminster Sarayı’nda çıkan yangının ardından parlamentonun yeni buluşma yeri olarak inşa ediliyor.  Edward Dent isimli bir avukat tarafından tasarlanan saat ise aslında yerçekimi sayesinde çalışıyor. Dişlilerine bağlanan ağırlıklar sayesinde çalışan saat öyle görünüyor ki yer çekimi var olduğu sürece çalışmaya devam edecek.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>