Adanalıydım… | Atlasjet - Blog

Adanalıydım…

Nis 10

Yolunuz daha önce hiç Adana’dan geçmediyse bu “Güneyli Delikanlı”nın sadece lezzetli et ürünlerinden ibaret olduğunu düşünebilirsiniz. Uyarması benden, eğer tam da şimdilerde rotanızı Adana’ya doğru çevirirseniz, portakal çiçeklerinin ılık rüzgârlara karışan kokusunun peşine takılır, bu şehrin müptelası olursunuz. Bu yıl 13 Nisan’da şerefine bir karnaval bile düzenlenen portakal çiçeği, her yıl kısacık bir süreyle duyurduğu o güzelim kokusuyla, Adanalılara çocukluklarını ve evde olduklarını hissettiren muazzam bir doğa olayıdır.

Ahh o Adana’nın doğası… Bu şehirde kışların, yaygın kanının aksine, çok soğuk geçtiğini biliyor muydunuz? Yaz aylarının sarı sıcağını iyice bunaltıcı hale getiren  yüksek nem oranı, kış aylarında da soğuğu iliklerinizde hissettirir. Yani bu şehrin yazları sıcak ve nemli, kışları da yine nemli, ayrıca yağışlıdır. “Yağış” dediysem yanlış anlamayın, yağmurdan bahsediyorum, hem de “Gök delindi galiba!” dedirtircesine yağan cinsinden. Yine de eğer şanslıysanız 20 yılda bir görülen sulu kar yağışı size de denk gelebilir. Gökten düşen bu beyaz tanecikler, ya daha önce böyle bir şeye hiç şahit olmadığınız ya da 20 yılın başında şahit olduğunuz için sizi o kadar çok heyecanlandırır ki, hemen kendinizi dışarı atarsınız. Ömrünüz boyunca da geçmez bu kar sevdası. “Kara gitmek” diye bir deyiş ve etkinlik vardır benim şehrimde. Karla kaplı Toros Dağları’nda araçla çıkabildiğiniz kadar yükseğe çıkıp orada mangal yapmak demektir bu. Yine et yemek için bahane de olan bu etkinlik, her seferinde içinizi çocuksu bir coşkuyla doldurur.

Bu şehrin çocuklarının pek çoğu yüzmeyi su kanallarında öğrense de, tarlada salınan pamuk kozalarını da bizzat görebilecek kadar şanslıdır. Başka şehirler eylülde sonbaharı karşılamaya hazırlanırken, Adana’da pamuk tarlaları sulanır. Bu mevsimde tarlalardan buharlaşan su, şehrin üzerine çöküp sıcaklığı artırır ve yaz uzatmaları oynamaya başlar.

Ailenizle, arkadaşlarınızla görüşmek kolaydır. Çocukluk hatıralarımızın büyük bölümünü kaplayan sahil siteleri gibidir Adana. Aslında belki de en çok bu yüzden özlenir. Hele ki benim gibi Adana’da doğup büyüyüp ardından eş durumundan başka bir şehre yerleştiyseniz, çok hem de pek çok özlenir bu şehir.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>