İdeal Kilo için Altın Öğütler | Atlasjet - Blog

İdeal Kilo için Altın Öğütler

Mar 25

UYANIN VE KOŞUN

Bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız, sabah güne koşarak ya da egzersiz yaparak başlayın. Loughborough Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 60 dakikalık aerobik egzersizi yapan bir kişinin iştahı geçici olarak azalıyor. Bunun sebebi, artan vücut ısısının mide ve bağırsaklardaki kanı başka bölgelere dağıtması. İştahtaki bu geçici azalmanın süresi ise bir ya da iki saat.

ÖĞÜN ARALARINI KISA TUTUN

Eğer yağ oranınızı düşürmek istiyorsanız, yemek için ölesiye acıkmayı beklemeyin ve daha kısa aralıklarla beslenin. Eğer iki öğün arasındaki süreyi uzun tutarsanız, vücudunuz “stres hormonu” olarak da bilinen “kortizol” salgılamaya başlıyor. Bu hormon da vücudun yağ depolamasına neden oluyor. Her gün birbirine yakın miktar ve öğün sayısıyla beslenenlerin kilo verme şansı çok daha fazla. Başka bir deyişle istikrar, ideal kilonun anahtarı.

ÖĞÜN ATLAMAYIN, ALTI KEZ YİYİN

Atılacak en hatalı adımlardan biri de öğün atlamak. Öğün atladığınızda, vücut paniğe kapılıyor ve sahip olduğu kalorileri stoklamaya başlıyor. Dahası, öğün atlayarak ciddi oranda kas da kaybedebiliyorsunuz. Bu da metabolizmanız açısından pek hayırlı bir gelişme sayılmaz. Düzenli olarak kilo vermek için öğün atlamak yerine, her gün 5-6 öğün yemek ve toplamda 2000 kalori sınırını aşmamak gerekiyor.

MEYVE SULARI MASUM DEĞİL

Antrenmanınızı tamamlayıp eve geldiniz. Haliyle susamış durumdasınız. Buzdolabını açtınız ve meyve suyuna uzandınız. Artık kana kana içebilirsiniz. Pek çoğumuzun tekrarladığı bu hata, spor yapmanızın amacıyla ters düşüyor. 200 mililitre meyve suyunda, yani yaklaşık bir bardakta, 100-120 kalori bulunuyor. Dolayısıyla, iki-üç bardak meyve suyu, sporda harcadığınız tüm kalorileri geri almanızı sağlıyor. Meyvelerin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, suyunu içmek yerine kendisini yiyin.

YAVAŞ ÇİĞNEYİN VE ÇABUK DOYUN

Sizi hareketlendiren müzikleri koşu bandına saklayın. Araştırmalara göre, yemek sırasında sakin müzik dinleyenler, lokmalarını daha yavaş çiğniyor. Bu da daha az yemekle doymaları anlamına geliyor. Bir diğer araştırma da, ağza alınan lokmayı 20-30 kez çiğneyenlerin bu alışkanlıklarını terk ettikleri zaman % 70 daha çok kalori aldığını gösteriyor.

MEYAN KÖKÜ İÇİN

Bu besinde bulunan “glisiretinik asit”, zayıflamak için ideal. Bu asidin içinde bulunan enzimlerin iştah kapayıcı bir özelliği bulunuyor. En faydalı kullanma yöntemi ise toz halinde aldığınız meyan kökünü suda kaynatıp içmek.

KARBONHIDRATI KESMEYIN, AZALTIN

Zayıflamak için karbonhidratı tamamen kesmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken seçici ve ölçülü davranmanız. Mesela, normal ekmek yerine kepek ekmeği yemek, alabileceğiniz önlemlerden biri olabilir. Kepek ekmeği ya da kahverengi pirinçte bulunan karbonhidratlar, çok daha ağır bir şekilde kana karışıyor. Bu da yemek yedikten kısa süre sonra tekrar acıkmanızı engelliyor. Karbonhidratlar, vücudun enerji kaynağı açısından ilk tercihi. Ancak yeterli miktarda alınmadığı zaman, vücut da diğer alternatiflere yönelmek zorunda kalıyor.

DIYET IÇECEKLER KILO BILE ALDIRIR

Evet, diyet içecekler normal içeceklere oranla daha az kalori içeriyor ancak uzun vadede bu içecekler de kilo aldırıyor. Araştırmalara göre, şekersiz ama tatlandırıcılı içecekler alındığında beyne bir uyarı gidiyor. Vücut, yüklü bir kalori alımı beklentisi içine giriyor. Sonuçta, beyin uyarıyı almış ve ok yaydan çıkmış oluyor. Vücut da bir türlü gelmeyen o yüklü kaloriyi, diğer yiyeceklerle telafi ediyor.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>