8 adımda HASTALIKTAN UZAKTA… | Atlasjet - Blog

8 adımda HASTALIKTAN UZAKTA…

Oca 05

ÖNCE DOMATES ÇORBASI IÇIN!

Soğuk algınlığını yenmek için genellikle tavuk suyuna çorba içilir. Oysa baştan korunmak istiyorsak, en iyisi domates çorbası içmek olacaktır. American Journal of Clinical Nutrition’da söz edilen bir çalışmada, 10 katılımcıya üç haftalığına domates ağırlıklı bir diyet uygulanmış. Sonraki üç hafta boyunca, katılımcılar hiç domates yememiş. Yapılan tespitte, domates diyetini uyguladıkları dönemde, hiç domates yemedikleri döneme göre, katılımcıların hastalıklarla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin serbest radikallerden %38 daha az hasar aldığı görülmüş.

YAĞ KONUSU ÖNEMLİ

Öğle yemeğinde salata yemek akıllıca olur. Ancak salatayı yağsız yemek konusunda aynı şeyi söyleyemeyiz.  Iowa State Üniversitesi araştırmacıları, 12 hafta boyunca yedi kişiyle yaptıkları çalışmada, bu kişilere sadece salata vermiş ve her yemekten sonra kan değerlerini ölçmüş. Sonuçta salatalarında yağ kullanmayanların bedenlerinde bağışıklık sistemiyle bağlantısı olan “karotenoidler”in ve antioksidanların emilmediği görülmüş. Doktor Wendy White, karotenoidlerin bağırsaklardaki emici hücrelere ulaşması için yağa ihtiyacı olduğunu söylüyor.

YOĞURDU KİM SEVMEZ!

Kesilmiş sütün suyundan elde edilen protein, bağışıklığı etkili biçimde güçlendiren bir kokteyldir. “Sistein” adı verilen ve bedende “glutatyon”a dönüşen amino asit bakımından oldukça zengindir. Glutatyon güçlü bir antioksidan olup hücreleri, bakteri ve virüsler yoluyla ortaya çıkan hastalıklara karşı destekler. Bu proteini içeceğinize ya da yoğurdunuza ilave edip yiyebilirsiniz. Normalde yoğurt kâsesinin üzerinde oluşan temiz sıvı, genelde kesik süt proteinidir. O yüzden o kısmı dökmeyip yoğurdun içine karıştırmalısınız.

ALTI ÜSTÜ 100 KALORİ…

Fazla kiloları atmak, sadece kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de düzenler .  Tufts Üniversitesi araştırmacıları, belirgin bir şekilde fazla kilosu olan kişilerden günde 100-200 kalori daha az almalarını istemiş. Kilo kaybının ve kolesterol değerlerinin değişmesinin yanı sıra, katılımcıların bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı güçlendiği de tespit edilmiş. Araştırmacılar tam olarak nedenini bilmese de kesin bir şey var ki; günde 100 kalori azaltmak oldukça basit bir iş. Mesela bir dahaki sefere, şekerli içeceğinizi suyla değiştirip,  patatesinizin yanına da sos almamayı deneyebilirsiniz.

SOĞUĞA KARŞI ÇAY

Ancak herhangi bir çay değil; papatya çayı. London Imperial College araştırmacılarına göre bu çay, kış aylarının getirdiği sıkıntılar için birebir. İki hafta boyunca günde beş bardak bu çaydan içen insanların kan değerlerinde, bitkisel bir bileşim olan “polifenol”un arttığı gözlemlenmiş. Antioksidan özellikler taşıyan polifenol’ün ise kardiyovasküler hastalık ve kanser risklerini azalttığına dair bulgular var. Araştırmayı yürüten Doktor Elaine Holmes, katılımcıların polifenol değerlerinin çayı bıraktıktan sonraki iki hafta boyunca da yüksek seyrettiğini belirtiyor. Papatya çayı aynı zamanda “glisin” değerlerini yükselttiğinden, sinirleri de rahatlatıyor ve yatıştırıyor.

BAL KÜRÜ

Kolay sindirilen bal, bağırsak ve böbreklerin daha iyi çalışmasına da yardımcı oluyor. Bilindiği gibi, bal önemli bir enerji kaynağı. Yapılan araştırmalarda da tespit edildiği gibi, yorgunluğu giderip hem beynin hem de bedenin çalışmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca, tansiyonu düşürüyor, kansızlığı gideriyor, damarları açıyor, cildi yumuşatıyor, nezle ve öksürüğe iyi geliyor, alerjik durumları önlüyor, ülsere faydalı ve ağrı dindirici özelliği var. Bütün bunların yanı sıra, üç gün süreyle uygulayacağınız bal kürü, bağışıklık sisteminizi bir hayli güçlendiriyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre; sabah, öğle ve akşam birer yemek kaşığı bal yemeli, aralarda acıktığımızda da yine bal tüketmeliyiz.

ACIYI HİSSET!

Acı yiyeceklere yakıcılığını veren “kapsaisin”, dergimizin bu bölümünün kapağında da belirtilen birçok faydalı özelliğinin yanı sıra, soğuk algınlığını da başlamadan durdurabiliyor. Güney Kore Uslan Üniversitesi’nde farelere günlük dozlar halinde kapsaisin verilmiş ve sonuçta bu maddenin hiç verilmediği farelere göre bedenlerinde üç kat daha fazla antikor üreten hücreye rastlanmış. Bilindiği gibi, daha fazla antikor, daha az soğuk algınlığı ve nezle anlamına geliyor.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>