Yaz bitti, hafta sonu kaçamaklarına muhteşem bir lokasyon ekleme vakti! Eğer yemek yemeyi, daha doğrusu et yemeyi seviyorsanız, şerbetli tatlıya ve Antep fıstığına düşkünseniz ve hafta sonunu yemek keşiflerine ayırabiliyorsanız; Gaziantep sizin için ideal bir rota olacak. Gaziantep, 250’ye yakın özgün yemek çeşidiyle gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmış bir yemek başkenti. O zaman hafta sonunu Gaziantep’te geçirmek kulağa nasıl geliyor dersiniz? Hadi başlayalım! Şimdiden söyleyelim; çatlayana kadar yemeye hazır olun, kendinizi durduramayacaksınız!

Gaziantep’te İlk Gün

Sabah erkenden kalktınız ve kahvaltıyı da dışarıda yapacaksınız elbette. O zaman size buranın âdetlerinden birini önerelim; beyran çorbası! Et ve pirinçten yapılan bu çorba, etseverleri büyüleyebilir ve en iyi yapanlardan biri de Metanet Lokantası’dır. “Sabah sabah bu çorba ağır gelebilir.” diye düşünenleri, sabah yedikleri diğer bir alternatif olan ciğer yemeye davet etsek yine mi ağır gelir? Bu arada lafı geçmişken Gaziantepliler kahvaltıda nohut dürüm yemeyi de çok seviyor. Belki bir de bunu denersiniz? Kahvaltı faslı bittiyse, meşhur Tahmis Kahvesi’nde bir menengiç kahvesi iyi gider, değil mi? Kahveler de içildi, şimdi meşhur Bakırcılar Çarşısı’na doğru geçiş yapmanın zamanı geldi. Biraz yürüyün ve yediklerinizi eritip öğlen yemeğine kendinizi hazırlayın. Aklınıza gelebilecek her çeşit bakır ürününü burada bulabilirsiniz. Bakırcıların çeşit çeşit el emeği göz nuru… Kulağa çok güzel geliyor!

Evet, geldik öğle yemeğine. Ne yiyeceksiniz? Katmerci Zekeriya Usta’nın elinden katmer yemenin gerçekten tam zamanı! Bol Antep fıstıklı ve kaymaklı bir katmere kim hayır diyebilir ki? Katmerleri de yediniz, şeker yüklemenizi yaptınız ve tüm hızıyla gezmeye devam! Bey Mahallesi’ne geçiş yapma vakti biraz da. Dar sokakları, eski konakları ve Gaziantep ruhunu yaşamalısınız biraz burada. Bey Mahallesi’ne gelmişken oyuncaklara ilgili olanların Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etmesini de tavsiye ederiz.

Geldi akşam yemeği zamanı! Şu meşhur İmam Çağdaş’ı denemek ister misiniz? Lahmacunun bir numaralı adreslerinden biri diyorlar burası için. Ama yalnızca lahmacuna değil, Gaziantep mutfağından her çeşit lezzete ev sahipliği yapıyor. Burayı es geçmeniz mümkün değil! Gidip lezzetlerin tadına bakacağınızı çok iyi biliyoruz. Oldukça yoruldunuz, öyle değil mi?

Gaziantep’te İkinci Gün

Pazar kahvaltısı hayaliyle uyanacaksınız muhtemelen. Bu sabah keyifli bir sofrada kahvaltı yapmayı hak ettiniz. Orkide Pastanesi hayalinizdeki kahvaltı için ideal yerlerden biri. Aperatif tost türü şeyler yemek isterseniz de Tostçu Erol sizi bekliyor. Tostçu Erol’u bilmeyen var mı aranızda? Bilmiyorsanız da bundan sonra asla unutamayacaksınız. Kahvaltınızı ettiniz, bu sefer rota neresi? Zeugma Müzesi! Burası dünyanın en büyük mozaik müzesi ve nadide eserlere ev sahipliği yapıyor. Hayran kalacağınıza eminiz! Yine yoruldunuz, kalori yaktınız ve bilin bakalım ne zamanı? Yemek yeme zamanı! Kebapçı Halil Usta’ya uğrayıp karnınızı doyurun çünkü Gaziantep’te kebap yemeden dönerseniz kendinizi suçlu hissedebilirsiniz, bizden söylemesi.

Antep gezinizin son yemeğini de yediniz. Peki, Gaziantep’e gelmişken baklava yemeden dönülür mü? Tabii ki asla! Bunun için doğru adreslerden biri de Koçak Baklava. Birer porsiyon baklava alır mısınız? Belki biraz da ev için paket yaptırırsınız… Eve de götürmek lazım çünkü. Baklavanızı da alıp artık uçağa yetişebilirsiniz rahatlıkla. Bu arada Gaziantep’te tatlı yerken yanında minik bir bardakta süt verdiklerini biliyor musunuz? Tatlının şekeri içinizi baymasın diye düşünülmüş bir gelenek. Çok ince bir detay, ama daha çok yediriyor!

Gaziantep gezimizin sonuna geldik ve birkaç önerimiz var. Uçak inişteyken mutlaka dışarıyı seyredin. Tabii cam kenarındaysanız… Fıstık ağaçlarının manzarası kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda havaalanından şehir merkezine gidiş de yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Eminiz bu yazı sizi haftaya Gaziantep’e uçuracak. O zaman hemen biletleri alın ve arkadaşınıza minik bir sürpriz yapın. Bol yemeli bir hafta sonu olacak, gitmeden önce bir detoks yapmanızı ve midenizi rahatlatmanızı tavsiye ederiz. Keyifli uçuşlar, şimdiden afiyet olsun!

Write A Comment

six + thirteen =