Danimarka’nın başkenti Kopenhag adeta huzurun şehri. Bisiklet binmeyi sevenler için ise ideal bir tatil yeri! Rengârenk binalara ve kanallara rastlayacağınız bu şehre kışın gitmemenizi öneririz. Zira oldukça soğuk geçen kış aylarında üşürseniz dolaşmanız zorlaşabilir. Yaz aylarında gitmeyi tercih ederseniz sokak sokak yürüyerek veya bisiklet turu yaparak gezinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Nyhavn

Bir tarafınız kanal, bir tarafınız rengârenk binalar, her yerde restoranlar, kafeler ve fonda caz müziği! Kanalda sandal turları, kenarlarda banklar… İşte huzurun yeri, sosyal hayatın içinden bir kesit.

Strøget Sokağı

Burası trafiğe kapalı bir cadde. Alışveriş düşkünlerinin tüm gün boyunca çıkmak istemeyeceği bir sokak! Cıvıl cıvıl mekânda adım başı sokak gösterilerine rastlayabilirsiniz. Burada sevdiklerinize tatlı hediyeler bulabilirsiniz.

Christiansborg Sarayı

Danimarka Parlamento Binası olarak kullanılan bu saray, Kopenhag’ın 106 metre olan en yüksek kulesine ev sahipliği yapıyor. Buraya giriş ücretsiz, tırmanınız efendim!

Tivoli Bahçeleri

İşte eğlencenin adresi! Geniş ailelerin ilgisini çekecek Tivoli Bahçeleri’nde konserler düzenleniyor ve birçok eğlence yeri bulunuyor. Burada ışıl ışıl birkaç saat geçirmek gerçekten hepinize iyi gelecek!

Müzeler

Louisiana Müzesi, National Gallery of Denmark, Açık Hava Müzesi, Ulusal Müze… Buraların hepsini gezebilir misiniz bilmiyoruz fakat hepsi birbirinden değerli… Dünyaca ünlü sanatçılar ve eserler sizi bekliyor.

Blue Planet Akvaryumu (Den Blå Planet)

Blue Planet Akvaryumu, “Kuzey Avrupa’nın en büyük akvaryumu” unvanına sahip. İçinde her bölümün birer teması var. Hepsinde ayrı bir yaşantı canlandırılmış durumda. Hayretle izleyeceksiniz…

Rosenborg Kalesi

Şaşaalı salonlar ve yer altında bulunan hazine odası… Danimarka kraliyet ailesinin mücevherleri işte bu muhteşem yapıda sergileniyor. Hayran kalacaksınız, bize güvenin.

Denenmesi Gereken Yemekler

Smørrebrød: Dilimlenmiş çavdar ekmeği üzerine karides, haşlanmış yumurta… Et veya sebze ile yenilen bu yemek genellikle öğlen tercih edilir.

Aebleskiver: Minik pancake’ler, içinde elma dilimleri ve üzerinde reçel veya pudra şekeri! Kulağa enfes geliyor.

Pølser: Bu adeta Danimarka usulü hot dog!

Deniz ürünleri: Bir Kuzey ülkesinde deniz ürünü denemeden dönmeyeceksiniz değil mi? Bu hatayı yapmamanızı temenni ederiz.

Tarteletter: Tereyağı, un ve sütten yapılmış bir sos ile harmanlanmış tavuk. Bizim damak tadımıza uygun diyebiliriz.

Wienerbrød: Viyana ekmeğidir. Tatlı ve kremalı versiyonları da oldukça lezzetli.

Lezzet yolcuğunuzu tamamladığınızda Kopenhag’da bisiklet turu yapmayı da sakın ihmal etmeyin. Burası bisiklet binmeyi sevenler için oldukça elverişli. Rüzgarı hissederek şehri keşfetmek size de iyi gelecektir mutlaka. Gezilecek yerleri seyahat günlerinize sığdırabilir misiniz bilemiyoruz fakat en önemlilerini yukarda sizinle paylaştık. Dileriz mutlu insanların şehrinden siz de en mutlu şekilde döner, hayatınıza bu mutluluğu yerleştirebilirsiniz. O zaman şimdi Kopenhag’a bilet alma zamanı!

Write A Comment

five + nineteen =