Sıcağın hepimizi sersemlettiği bu günlerde gezmek ruhumuza en iyi gelecek şey. Gezgin ruhluları bu konuya dâhil bile etmiyoruz çünkü onlar her zaman gezmeye hazırlar! Şimdi, rotasında biraz heyecan arayanlar için oldukça büyüleyici iki yerden bahsedeceğiz: Sahra Çölü ve Alp Dağları! Evet, buralar çok farklı yerler, birbirleriyle alakaları yok, fakat ikisi de efsanevi değer taşıyor. Birini anlatsak diğerine haksızlık olur, emin olabilirsiniz. Gelin, Sahra Çölü ve Alp Dağları’na yakından bakalım.

Sahra Çölü

Sahra Çölü’nü bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyoruz. Burası dünyanın en büyük ve sıcak çölü unvanına sahip ve içinde birçok ülke barındırıyor. Nasıl mı? Dev çöl alanı Sahra Çölü, Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsayacak büyüklükte desek ağzınız açık kalır mı? İnanılmaz bir büyüklük bu! Bu arada Sahra Çölü 2,5 milyon yaşında, saygımız sonsuz! Size küçük bir bilgi daha verelim; Sahra Çölü’nün adı “sahara” kelimesinden geliyor. Bu kelime Arapçada “büyü” anlamı taşıyor. Gerçekten büyülü bir ortam burası, çok iyi tespit! Sahra Çölü’nde hangi ülkeler bulunuyor dersiniz? Hemen sıralayalım; Fas, Nijerya, Moritanya, Sudan, Mısır, Mali, Cezayir, Libya, Çad ve Tunus. Yani toplamda 10 ülke!

Bu topraklarda çıplak ayak yürümek tüm negatif enerjinizi atmanıza olanak sağlayacak. Evet, gündüz çok sıcak ama gecesi de ayrı bir ayaz. Üzerinize mutlaka uzun kollu şeyler almanızı tavsiye ederiz. Güneş gözlüğü, şal ve şapka da çantanızda mutlaka bulunmalı. Gündüz başınıza güneş geçmesin, geziniz zehir olmasın. Çöl fırtınasını da görmezden gelmemenizi öneririz. Ağzınıza, burnunuza kum kaçmasından hoşlanmayacağınızı hissediyoruz. Gitmişken deveye binmeden dönmeyeceksiniz değil mi? Fas üzerinden çöl turu yapmak, özellikle deve üzerinde oldukça etkileyici bir deneyim olabilir. Burada yalnız yapmak istemezseniz bile belli turlar var. Size istediğiniz yerleri gezdiriyorlar. Zaten tüm çölü bitireceğinizi düşünmeyin ve bunun üzerine hemen Fas biletinizi de alın.

Alp Dağları

Alp Dağları’nın eteklerinde bir İsviçre… Yalnız konumuz İsviçre değil, yanlış anlamayın. Alp Dağları deyince aklımıza hemen Heidi ve dedesi geliyor. Size de oluyor mu? Alp Dağları’nda yaşıyorlardı dedesiyle, biliyorsunuz. Bir yandan da kayak yapmak geliyor içimizden. Çünkü kayak merkezleriyle de ünlü Alp Dağları! Yazın sıcağında neden kayak merkezlerinden bahsettiğimizi merak ediyorsunuz, biliyoruz. Fakat sıcakta soğuk yerleri düşlemek çok güzel bir fikir değil mi sizce de? Neyse sizi soğuk havaya imrendirmeye devam edelim biz. Burada 100’den fazla zirve var. Kayak tutkunları bu habere bayılacak. Onlar için kayak demek Alp Dağları demektir. Size birkaç kayak merkezi de sayalım yeri gelmişken; Crans-Montana, Grindelwald, Zermatt, Verbier… Buralarda hem doğanın tadına varacaksınız hem de kayağın tadına.

Evet, “Kayak yapmaya şu mevsimde gidemeyiz.” diyorsunuz içinizden. Siz de haklısınız fakat kışa hazırlık yapmak hiç de fena olmaz. Bu mevsimde gitmek isterseniz de manzaraların tadını çıkarmanızı, bol bol yürüyüş yapmanızı ve oksijene doymanızı öneririz. Buraya çıktığınızda manzara sizi büyüleyecek, kendinize getirecek. İddia ediyoruz!

Alp Dağları’na trenle de çıkabileceğinizi biliyor musunuz? Bizden duymuş olmayın ama trenin adı “Bernina”. Tren bildiğiniz hızlı trenlerden değil, yavaş gidiyor ve manzaranın tadına doyasıya varabiliyorsunuz. Bu arada trene binmek istiyorsanız panoramik vagonları tercih etmenizi ve önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Diğer bir çıkma yöntemi ise teleferik. Belli zirvelerde durup yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir, kısacası keyfinize keyif katabilirsiniz. İsviçre biletinizi hemen almaya ne dersiniz?

Diyeceğimiz o ki, Sahra Çölü büyüleyici olduğu kadar romantik de bir yer. Alp Dağları ise adeta huzur ve oksijenin birleşiminden çıkan bir hikâyede Heidi ve dedesi. Bu muhteşem yerleri görmeniz konusunda ısrarcıyız. Gördüğünüz an, “Atlasglobal haklıymış, burası muhteşem!” cümlesini kuracağınıza da çok eminiz. O zaman bizi her gezinizde hatırlamanız dileğiyle… Gezilerinize ilham kaynağı olabiliyorsak ne mutlu bize!

Write A Comment

3 − two =