Sinema, herkesin takip ettiği, belki de en sevilen sanat dalı. Çoğumuz sinemanın büyüsüne kapılarak saatlerimizi geçirebiliyoruz. Bazı filmleri sadece izlemiş olmak için izlerken, bazıları da hayatımızda derin izler bırakabiliyor. Eminiz ki her insanın hayatında iz bırakan, kendi hayatını anlattığını düşündüğü ya da kendisi ile bağdaştırdığı bir film mutlaka var.

Sizin için bu listede en uzun seyahatlerinizin bile çabucak geçmesini sağlayacak ya da içinizdeki gezgini uyandırıp, yola çıkma arzunuzu artıracak filmleri sıraladık.

İyi seyirler! Ya da keyifli okumalar mı demeliyiz? 😊

 

“Into The Wild”/“Özgürlük Yolu” (IMDB Puanı: 8,1)

Seyahat temalı ya da yol filmi diyebileceğimiz kategorinin belki de en özel filmi Into the Wild. Bir gencin her şeyini geride bırakarak yaşamın anlamını bulmak için Alaska’ya yaptığı yolculuğun hikâyesi. İyi bir üniversiteden dereceyle mezun olmuş başarılı bir öğrenci ve atlet olan Christopher, sahip olduğu tüm mal varlığını bağışlayarak sonu Alaska ormanlarında biten bir yolculuğa çıkar. Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini ise Emile Hirsch ve Vince Vaughn paylaşıyor. Christopher’ın zorlu yolculuğunda karşısına çıkan insanların hikâyeleri ve onun hayatına olan etkileri çarpıcı bir şekilde anlatan film, hayatınızda iz bırakacak türden.

 

“Im Juli”/“Temmuz’da” (IMDB Puanı: 7,8)

Başarılı Türk yönetmen Fatih Akın’ın unutulmaz filmleri arasında yer alan Im Juli, yönetmenin ikinci uzun metrajı olan ve tam anlamıyla sıcacık bir yaz filmi. Baş rollerini Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, İdil Üner ve Mehmet Kurtuluş’un üstlendiği film romantik komedi türünde kabul edilebilir. Oldukça içine kapanık, genç bir öğretmen olan Daniel, Juli ile tanıştığında bu kadının hayatını değiştirebileceğini düşünür. Falında hayatının aşkını çok yakında bulacağını öğrenen genç adam bir süre sonra ani bir kararla, peşinden Türkiye’ye gideceği Melek’e aşık olur. Daniel Melek’in peşine düşerken, Juli de Daniel’in peşindedir. Temmuz’da tesadüflerle dolu büyülü bir yolculuk başlar…

 

“Diarios de Motocicleta”/“Motosiklet Günlüğü” (IMDB Puanı: 7,8)

Listenin belki de en etkileyici filmi olan Motosiklet Günlüğü, genç Ernesto’yu bugünün Che Guevara’sı yapan yolculuğa odaklanıyor. 1950’lerin başında geçen film, zamanının Güney Amerika’sını tüm çıplaklığıyla yansıtmayı amaçlamış. Buenos Aires’ten bir motosikletle yollara düşen genç kafadarlar Ernesto ve Alberto, motorları bozulunca otostop çekmek zorunda kalır ve aslında bugüne kadar hiç yüzleşmek zorunda kalmadıkları halkla ve onların her gün boğuştuğu sorunlarla tanışırlar. Bu durum ikisinin de geleceğini derinden etkileyecekken, Güney Amerika için de geri dönülmez bir değişimin başlangıcıdır. Motosiklet Günlüğü’nün 2005 BAFTA Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü de aldığını belirtmeden geçmeyelim.

 

“Gadjo Dilo”/“Çılgın Yabancı” (IMDB Puanı: 7,7)

Cezayir asıllı Fransız çingene yönetmen Tony Gatlif’in baş yapıtı denebilecek Gadjo Dilo, hikâyenin gücünün ne kadar önemli olduğunun ve iyi bir film yapmak için milyon dolarlar dökmek gerekmediğinin en güzel örneği belki de… Konusu, oyunculukları, müzikleri, kostümleri ile akıllara kazanan film, hem başka bir ülkeye hem de kendi içimize yaptığımız yolculuğu bohem bir genç adam olan Stephane üzerinden anlatıyor. Ölmek üzere olan babasının kasetleri arasında Nora Luca diye bir kadına denk gelen genç adam, bu sesine aşık olduğu kadını bulmak için Romanya’ya doğru bir yolculuğa başlıyor. Bir anda kendini hem Romanya’da hem de bir çingene topluğunun içinde bulurken, köydeki tek Fransızca bilen güzeller güzeli çingene Sabina’ya da aşık olmaktan kaçamıyor. Aşkın, tutkunun, müziğin, dansın hikayesi Gadjo Dilo, aynı zamanda ötekileştirmenin, ırkçılığın, dışlanmışlığın da filmi.

 

“The Way”/“Yol” (IMDB Puanı: 7,4)

Fransa’dan İspanya’ya uzanan ve Hristiyanlarca “Hac Yolu” olarak kabul edilen St. James Yolu’nda geçen bir film olan The Way, hikâyesiyle kalplere dokunacak cinsten. Çoğu insanın tek başına yürümeyi tercih ederek, aynı zamanda içsel bir yolculuğa çıktığı filmde, kendi halinde göz doktoru bir baba ve onun okulunu bırakarak kendini yollara adayan oğlunun ilişkisi anlatılıyor. St. James yolunu babasıyla yürümeyi çok isteyen ama aniden ölen Daniel ve onun cenazesini almaya gittiğinde, oğlunun başladığı yolu yürümek için kendi kendine söz veren baba Tom’un hikayesinde zaman zaman gözleriniz dolabilir. Yolda karşılaşılan insanlar ve o insanların hikâyeleriyle harmanlanan The Way, ciddi anlamda içinizdeki yola çıkma arzusunu canlandıran filmlerin başında geliyor.

 

“The Bucket List”/“Şimdi ya da Asla” (IMDB Puanı: 7,4)

Listenin en eğlenceli filmi; başrollerini iki duayen oyuncunun paylaştığı Şimdi ya da Asla adıyla Türkçeye çevrilen The Bucket List! Jack Nicholson ve Morgan Freeman gibi iki devi bir araya getiren 2007 yapımı filmde olaylar, birbirinden tamamen farklı hayatlar yaşayan iki insanın aynı hastalıkla mücadele ettiği aynı hastane odasında başlıyor. Biri milyoner diğeri ise araba tamircisi olan bu iki adam hastane odasından, ellerinde bugüne kadar yapmak isteyip de yapamadıkları şeylerin yazılı olduğu bir liste ile çıkarlar. Hayatlarının son evresini tamamen kendilerine adadıkları ve bu sırada hoşgörü, sevgi, eğlence, anlayış, yani hayata ve insana anlam katan ne varsa yeniden keşfettikleri hikâyede, içinizi ısıtan bir dostluğa tanık olacaksınız.

 

“The Darjeeling Limited”/“Küs Kardeşler Limited Şirketi” (IMDB Puanı: 7,2)

Filmlerde kullandığı pastel renklerin büyüsüne kapılıp gideceğiniz, gerek görüntü açıları, gerekse kullandığı müziklerle insanı masalsı bir atmosferin içine çeken filmlerin yönetmeni Wes Anderson, 2007 yapımı bu filmde birbirlerinden çok farklı üç kardeşin hikâyesini anlatıyor. Babalarının cenazesinden bu yana görüşmeyen bu üç kardeşin Hindistan’daki tren yolculuğunda, bulmaları gereken gizemli kişinin yanı sıra aslında hayatın anlamı ve amacını da keşfetmeleri gerekir. Bu rengârenk pastel evrenine inat, filmin Wes Anderson’un incelikli kara mizahıyla yoğrulması, oyuncular ve iz bırakan oyunculukları, onlarca absürtlüğün gayet doğal ve filmin atmosferi içinde normal gelmesi, kısa ama vurucu diyaloglarıyla Küs Kardeşler Limited Şirketi, iz bırakan bir film olarak hafızalara kazınıyor.

 

“One Week”/“Son Yolculuk” (IMDB Puanı: 7,1)

Başrolünü Joshua Jackson’ın üstlendiği 2009 yapımı Son Yolculuk, kendisine kanser teşhisi konan ve maalesef artık hastalığın son evrelerinde olduğu genç bir adamın, ardında her şeyi bırakarak antika bir motorla yola çıkmasının hikâyesi. Kendisine bir haftalık ömür biçilen Ben, Kanada’yı Toronto’dan başlayıp, Vancouver’da son bulacak bir yolculukla geçmeye karar verir. Bu kısacık zamanda hayatın anlamını bulmayı amaçlayan genç adam, yolda başından geçenlerle, öğrendikleriyle çok daha fazlasına ulaşır. Kanada yapımı film, ülkenin eşsiz doğasını ortaya koyan görüntüleri ve Joshua Jackson’ın üstün performansıyla başarılı yol filmleri arasındaki yerini alıyor.

 

“Seven Years in Tibet”/“Tibet’te Yedi Yıl” (IMDB Puanı: 7,0)

Başrolünü ünlü oyuncu Brad Pitt’in üstlendiği 1997 yapımı film, oyuncunun kendini Hollywood’a ve sinemaseverlere kanıtlayarak yerini sağlamlaştırdığı eserler arasında. II. Dünya Savaşı sırasında geçen Tibet’te Yedi Yıl, Himalayalar’a tırmanma hedefi olan ve dönemin Alman hükûmeti tarafından desteklenen Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in, İngilizlere rehin düşmemek için kaçışını anlatıyor. Lhassa kentine kaçan Harrer, burada Dalai Lama ile karşılaşarak onun öğretileri ile tanışır ve dağcının tüm yaşamı değişir. Gösterime girdiği dönemde büyük ses getiren film, II. Dünya Savaşı’nın ne kadar büyük bir coğrafyada gerçekleştiğini de gözler önüne sermesi açısından dikkat çekici.

 

“Hector and the Search of Happiness”/“Hector ve Mutluluk Arayışı” (IMDB Puanı: 7,0)

Listenin son filmi Hector ve Mutluluk Arayışı, başrolünü Hot Fuzz ve yeni nesil Star Trek filmleriyle dikkatleri üzerine çeken ünlü İngiliz oyuncu Simon Pegg’in üstlendiği ilginç bir film. İnsanların en çok istediği şeyin mutluluğu yakalamak olduğunu düşünen bir psikiyatrın mutluluğun peşinden dünyayı köşe bucak dolaşmasının öyküsünü izlediğimiz filmde, yalın anlatımlar ve yer yer absürtleşen diyaloglar dikkat çekici. Temponun hiç de düşük olmadığı film, izledikten sonra aklımızda şu soruyu bırakıyor: Mutlak mutluğu yakalamak mümkün müdür?

İşte, 10 harika film ile yolculuklarınıza arkadaş olacak listemizin sonuna geldik. Film listeniz hazır, şimdi ise yolculuk destinasyonunuzu belirleme zamanı. Güzel hikâyelere eşlik edecek seyahat rotanızı seçmek için Atlasglobal’i ziyaret edin.

Write A Comment

1 + 19 =