Orta Asya’dan Kanada’ya uzanan bir yolculuk… Yolunun geçtiği tüm kültürleri etkilemiş, literatüre “tulipomania” adında bir hastalık eklemiş, şiire, mimariye, hatta nakışlara konu olmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nda bir döneme adını vermiş bir bitki; lale. Baharın müjdecisi bu güzel çiçek, şimdi İstanbul Lale Festivali ile yeniden sahnede.

 

Vatanı Orta Asya kabul edilen ve soğanlı bir bitki olan lale, Selçuklular döneminde Anadolu kültürüne yayılmaya başladı. İlk olarak Mevlânâ Celâleddin-i Rumi’nin eserlerinde konu edilen lale, 16. ve 17. yüzyıllarda Osmanlı kültürünün en gözde simgesi haline geldi. Huzur ve refahı, bolluk ve bereketi temsil eden lale, Osmanlı’nın çöküşünden önceki en şaşalı dönemine de adını vererek yerini güçlendirdi. Tam da bu dönemlerde Avrupa macerasına başlayan lale; Hollanda’da büyük önem kazanarak, temel kültür ikonlarından biri haline geldi. Öyle ki lalenin Türkiye’den Hollanda’ya geliş günü, burada her yıl milli bayram olarak kutlanıyor. Zaman içinde Hollandalılar lale yetiştiriciliğinde öyle bir seviyeye ulaştı ki, Osmanlı bile lalelerini Hollanda’dan ithal etti. Antik Yunan’da, Roma’da, Rönesans’ta hiç tanınmayan bu çiçeğin soğanları bir dönem Avrupa’da “tulipomania” adlı lale çılgınlığına neden olarak, nice milyonerin servetini eritmesine yol açtı.

Altın Çağını Yaşadığı Şehir İstanbul’da Bir Lale Festivali

Baharın müjdecisi lale için İstanbul’un, İstanbul için de lalenin önemi büyük. 2005’ten itibaren İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Lale Festivali, bu yıl 1-30 Nisan’da tüm İstanbul’u rengârenk kuşatacak! Pembesi, sarısı, moru, beyazıyla tüm İstanbullulara muhteşem bir renk cümbüşü yaratacak olan İstanbul Lale Festivali kapsamında, sergiler, fotoğraf yarışmaları ve spor aktiviteleri de yapılması planlanıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcılarla gerçekleşecek İstanbul Lale Festivali; Emirgan Korusu, Sultanahmet Meydanı, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı gibi farklı lokasyonlarda ve İstanbul’un her yanında açan milyonlarca lale ile baharın neşesi ve heyecanını bizlere aşılayacak.

Siz de bu büyülü renklerin bir parçası olmak ve baharın en güzel günlerinin tadını çıkarmak isterseniz, Atlasglobal ile İstanbul’a seyahat edebilir, rengârenk laleler arasında kaybolabilirsiniz.

Write A Comment

19 − sixteen =