Evet, sonunda hayalini kurduğunuz, aylarca planladığınız o yurt dışı tatilini gerçekleştiriyorsunuz. Gezip göreceğiniz tarihi yerler, tadacağınız leziz yemekler, size ömür boyu anı olarak kalacak muhteşem fotoğraflardan önce ilk defa yurt dışına çıkacaksanız bilmeniz gereken önemli ipuçları var.

İşte, ilk defa yurt dışına çıkanlar için derlediğimiz hayat kurtaran öneriler:

 

 1. Geçerli Pasaport Sürenizi Kontrol Edin

Pasaport işlemlerini tamamladınız, pasaportunuz elinize ulaştı. Peki, bu sizin yurt dışına çıkmanız için yeterli mi? Hayır. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey pasaportunuzun geçerlilik süresi. Çoğu ülke pasaportunuzun seyahat tarihinden sonra 6 ay daha geçerli olup olmadığına, içerisinde mutlaka 2 boş sayfa bulunmasına dikkat ediyor.

 

 1. Önceden Online Check-in Yaparak Uçuşunuzu Garanti Altına Alın

Yurt dışı uçuşlarında uçak saatinden 45 dakika önce check-in işlemi kapanır. Yani, bir aksilik olur da siz beş dakika geç gelirseniz, uçamazsınız. İşte, bu olasılıklara karşı önlem olarak online check-in yaptıysanız, bagajınızı bırakıp direkt uçuş kapısına giderek uçağa binebilirsiniz. Eğer bagajınız yoksa bekleme süreniz daha da azalır. Uçtuğunuz hava yolundan biletinizi satın aldığınıza dair bir onay e-postası gelir. Bu e-postada bir PNR numarası vardır. Hava yolunun web sitesindeki ya da mobil uygulamasındaki online check-in sekmesine PNR numaranız ile adınız ve soyadınızı girerseniz online check-in işleminizi yapabilirsiniz. Bunların dışında başka bir bilgi daha; tercih ettiğiniz hava yolunun bagaj hakkını da önceden bilmeniz size hem valizlerinizi hazırlarken hem de yurt dışında alışveriş yaparken yardımcı olacak.

 

 1. Döviz İşlemlerini Mutlaka Türkiye’den Çıkmadan Halledin

Türk liranızı gideceğiniz ülkenin parasına çevirme işlemini yurt dışına çıkmadan yapmanızı tavsiye ederiz, çünkü bu işlemi yurt dışında yaparsanız yüksek komisyonlarla karşılaşabilirsiniz. Tabii ki Türkiye’de Meksika pesosu bulamayabilirsiniz. Bu durumda yanınızda bulundurduğunuz para biriminin dolar olmasını öneririz. Bu arada yurt dışında kredi kartının her yerde geçmediğini de belirtelim.

 

 1. Harç Pulunuzu Yatırmayı Unutmayın

Pasaport kontrolüne girmeden önce yurt dışı çıkış harç pulunu almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer yurt dışında oturma izniniz bulunmuyorsa 15 TL vererek bu pulu havalimanındaki ilgili bölümlerden almanız gerekmekte.

 

 1. Pasaport Kontrolündeki Sorulara Hazırlıklı Olun

Özellikle gittiğiniz ülkede yapılan pasaport kontrolü, hepimizi sebepsizce geren, hatta üzerine skeçler yazılıp espriler yapılan bir durum. Yabancı dil yüzünden daha da sıkıntılı hale gelen bu süreçte aslına bakarsanız yanıtlamanız gereken bazı temel ve basit sorular var:

 • Nereden geliyorsunuz?
 • Ne için geldiniz?
 • Nerede konaklayacaksınız?
 • Ne zaman döneceksiniz?
 • Bu ülke üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapacak mısınız?

Bu sorulara cevaplar verdiğiniz ve yasal olarak bir sorununuz olmadığı takdirde stres yapabileceğiniz bir durum yok. Yabancı dil konuşulduğunda sıkışırsanız yanınızdakilerden yardım alabilirsiniz. Bir ek bilgi daha; yurt dışındayken kaybetme veya çaldırma ihtimalinize karşı pasaportunuzun kimlik sayfasını ve vizenizin bir fotoğrafını mutlaka çekin.

 

 1. Gideceğiniz Ülke Hakkında Önceden Yapacağınız Küçük Araştırmalar

Gideceğiniz ülke hakkında önceden bilgi sahibi olmak tatilinizi güzelleştirebilir. Seyahat etmek istediğiniz ülkenin kurallarını bilmek, gezilip görülecek yerler hakkında önceden araştırma yapıp bir plan çıkarmak, ülkenin resmi tatil ve bayramlarını dikkate almak size tatilinizde büyük kolaylık sağlayacak. Bu sayede o çok görmek istediğiniz müzenin resmi tatil yüzünden kapalı olması gibi sürprizlerle karşılaşmazsınız. Gideceğiniz ülkenin hava koşullarını bilmek de size valizinizi hazırlarken ipuçları verecektir.

 

 1. Yurt Dışında Ulaşım ve İletişim

Özellikle Avrupa ülkelerinde metro ağı çok yaygın ve gayet başarılıdır. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin metro ağını ve seferlerini gösteren bir uygulamayı önceden telefonunuza indirmek çok işinize yarayacaktır. Bunun dışında şehrin genel bir haritasını yanınızda ya da telefonunuzda bulundurmayı da ihmal etmeyin. Telefon demişken, telefon hattınızı yurt dışına mutlaka açtırmanız gerekmekte. Kaldığınız otelin bilgi kartının fotoğrafını çekmek de size büyük kolaylık sağlayacak bir detay.

 

Hem yurt dışına çıkarken hem de ülkeye dönerken, çıkabilecek aksilikleri göz önüne alarak en az iki saat öncesinden havalimanında olmayı unutmayın! Tüm bu tavsiyelerimize uyarsanız sorunsuz bir seyahat yapma şansınız çok yüksek! Yurt dışı maceranız sizi bekliyor, o zaman Atlasglobal ile heyecan verici bir ülkeye uçmanın zamanı gelmedi mi sizce de?

Write A Comment

5 × 1 =