Şunu bilir şunu söyleriz, bir kış masalının olmazsa olmazı lapa lapa yağan kardır. En önemlisi de beyaz güzelliğin tadı onunla doyasıya kucaklaşmadan çıkmaz. İşte bu yüzden Türkiye’de kayak yapılabilecek 5 özel kayak yerlerini anlatan kartopu gibi bir yazı hazırladık.

Uludağ Kayak Merkezi-Bursa

Hemen ilk kayak durağımızla başladık. Tabii ki sizin de aklınıza ilk gelen o meşhur kayak merkezimizde aldık soluğu, Uludağ’da… Adeta ülkemizin kış turizmi merkezi olan Uludağ, Bursa merkeze olan yakınlığıyla oldukça avantajlı. Uludağ’a teleferik keyfiyle çıktık. Panoramik Bursa gezisi yaptığımız bu havalı yolculuk güzel bir deneyimdi bizim için. Biliyorsunuz kayak kıyafeti ve ekipman olmadan Uludağ’ın tadını çıkarmak imkansız. Biz de ilk iş üzerimize uygun sıcacık kıyafetleri ve kayak malzemelerini kiraladık, attık kendimizi karlar üzerine… 1700-2500 metre rakıma sahip Uludağ Kayak Merkezi, bizi yumuşacık beyaz örtüsüyle öyle bir sardı ki deneyimsiz kayakçılar olarak düşüp kalkmak bile ayrı bir keyif verdi bize.

Kartalkaya Kayak Merkezi-Bolu

Uludağ’ın karını ve soğuğunu üzerimizden atmadan bir başka beyazlar içindeki kayak merkezimize, Kartalkaya’ya gittik. Biz gittiğimizde kar kalınlığı 3 metreyi buluyordu. Boyumuzu aşan bu beyaz güzelliğe şaşkın şaşkın bakmaktan alamadık kendimizi. Söylemeden geçmeyelim, Kartalkaya’da kayak yapanları muhteşem bir dağ manzarası bekliyor. Çünkü Bolu Dağları’nın karla kaplı, beyaz şapkalı zirvelerini seyrederek kayak keyfini yaşıyorsunuz. Gelin, görün bu beyaz cenneti mutlaka…

Erciyes Kayak Merkezi-Kayseri

Türkiye’nin 5. en yüksek dağı Erciyes’in zirvesinde kayak yapma keyfini anlatacağız şimdi de. Biliyorsunuz, Erciyes Dağı sönmüş bir volkan dağı, bu özellik de onu diğer kayak merkezlerimizden biraz daha özel kılıyor. Biz de www.atlasglb.com adresinden biletimizi kolayca aldık; keyifli ve konforlu bir Atlasglobal İstanbul–Kayseri uçuşundan sonra Erciyes’e doğru yol aldık. Erciyes’te küçük bir kızakla saatler boyu özgürce kayıp durduk. Eğlenceli bir başka aktivite ise karlar üzerinde ata binmekti. Kendinizi bir masal kahramanı gibi hissediyorsunuz. Erciyes’te ellerimiz yüzümüz donana kadar kar üzerinde keyifli bir mücadele verdikten sonra, zil çalan karnımızın sesini dinledik ve sucuğun ekmekle buluştuğu lezzetli bir akşam öğününe konuk olduk.

Siz de Kayseri uçak biletinizi Atlasglobal fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi-Erzurum   

Erciyes’in ardından, kar kalınlığının 60-120 santimetre arasında değiştiği Erzurum’un incisi Palandöken’de bulduk kendimizi. Palandöken’in eşsiz kayak pistleri bizi öyle bir dansa kaldırdı ki kaymaktan başımız döndü adeta. Palandöken’in dünyanın gözdesi bir kayak merkezi olduğunu biliyor muydunuz bu arada? Kendisi The New York Times tarafından dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösteriliyor. Tüm dünyadan binlerce kayakseveri ağırlayan beyaz cennetimize gitmemek ayıp olur, bizden söylemesi…

Sarıkamış Kayak Merkezi-Kars

Sarıçam ormanları arasındaki pistleriyle bizi beyaz güzelliğine çağıran Sarıkamış’a uğramadan duramadık. İyi ki de gitmişiz çünkü Sarıkamış büyüleyici kristal kaplı karlarıyla gözlerimizi kamaştırdı. Allahuekber Dağları üzerinde kurulu kayak merkezi, kar kalitesiyle dünyanın farklı köşelerinden gelen kayak tutkunlarının gözdesi. Kaymayı çok iyi bilmeseniz bile mutlaka Sarıkamış’a gelmelisiniz çünkü kayak noktası Bayraktepe, Sarıkamış’ın eşsiz manzarasını ayaklarınızın altına seriyor.

 

Write A Comment

seventeen − fourteen =