Elbe ve Alster ırmaklarının kesiştiği noktada yer alan, 1200 yıllık tarihiyle ünlenen ve Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden olan Hamburg karşınızda! Aslında Hamburg’a bir kanal şehri de diyebiliriz rahatlıkla. Ama bu yazımızda Hamburg’un sadece gezilecek yerlerinden ziyade, bu gezilecek yerlerin tarihinden bahsedeceğiz biraz sizlere. Hazır mıyız tarihin derinliklerinde kendimizi kaybetmeye?

II. Dünya Savaşı’nın Yıkımı

II. Dünya Savaşı’nda bombalarla yerle bir edilen Hamburg’un hikâyesi dirilişle başlıyor ve yeniden kuruluyor. Bu arada Hamburg’da 2.302 tane köprü olduğunu biliyor muydunuz? Köprü şehri adeta! Hamburg Belediye Sarayı 19. yüzyılda inşa edildi. Neden? Çünkü 1842 yılında yangına maruz kaldı.

Gelelim St. Michael Kilisesi’ne; burası da şehrin en önemli tarihi yapılarından biri aslında. Barok tarzında 1625 yılında inşa edilmiş yapısı yeniden restore edilmiş. Hamburg’u 3600 görmek isterseniz; kilisenin kulesine çıkmanız yeterli. Bu manzara anlatılmaz, ancak yaşanır. Klişe oldu ama öyle!

Dünyanın en gelişmiş 10 limanından biri olan Hamburg Limanı ise Hamburg’un en önemli tesislerinin başında yer alıyor. Bu limanın bir özelliği ise Elber Nehri’yle Baltık Denizi’ne bağlanması ve tüm Harmburg’dan görünebilmesi. Hauptbahnhof, yani merkez tren istasyonu, II. Dünya Savaşı’nda çok zarar görmüş olsa da şu anda 450 bin yolcu trafiğiyle oldukça yoğun.

Peki, Hamburg’un kalbinde bir göl yatıyor desek? Evet, Alster Gölü’nden bahsediyoruz çünkü onsuz Hamburg eksik kalır. Kentin tam merkezinde yer alan bu göl gerçekten çok güzel! Size bir başka soru daha: Yapımı 31 yıl süren kilise mi olurmuş? Olmuş! St. Nikolai Kirche Kilisesi, II. Dünya Savaşı’nda oldukça zarar görmüş fakat daha sonra onarılmış. Yıkılmadı, ayakta!

Hamburg Tarihi

Biraz da Hamburg’un tarihine bakalım… II. Dünya Savaşı’nda hava saldırılarında oldukça zarar görmüş ve daha sonra yavaş yavaş onarılarak tarihi yapılarıyla ünlenmiş bir şehir demiştik yazımızın başında. Burada keyif yapmak başka bir tat, tarihi yapı gezmek ise bambaşka bir tat. İsmini nereden aldı biliyor musunuz? Hemen söyleyelim; İmparator Şarlman MS 808 yılında bir kale yaptırır ve adı Hammaburg’dur. “Burg” kelimesi kale anlamına gelirken, “hamma” kelimesi ise ağaçlık, tepe anlamına gelir. Bu kale ise Alster ve Elbe nehirlerinin arasındaki bataklıktaki kayalık bir bölgededir. İşte “Hamburg” ismi buradan geliyor.

Tarihi yapılar gezmeyi sevenlere Hamburg’u şiddetle tavsiye edebiliriz. II. Dünya Savaşı izleri taşıyan ve oldukça dramatik bir hikayeye sahip Hamburg gönlümüzün şehri. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı diye de tabir edilen Hamburg, Avrupa Birliği’nin de 6. metropol şehri ve aslında bu önemli bir ayrıntı. “Peki, neden Almanya’nın dünyaya açılan kapısı?” diye soracak olursanız; “Almanya’yı Atlas Okyanusu’na bağlayan konumda yer alarak farkını gösterdiğinden.” deriz. O zaman bu kadar yazdık, Hamburg’a bir bilet almanın tam zamanı, en doğru zaman ise şimdi!

Hamburg uçak bileti’nizi Atlasglobal fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.

Write A Comment