Ailecek ya da kafa dengi arkadaşlarla birlikte çıkılan seyahatlerin keyfi bir başka. Peki, ya yalnız seyahat etmenin? Sizin için tek başına seyahat etmenin avantajlarını masaya yatırdık. Dikkat! Bu yazıyı okuduktan sonra çok uzaklara yalnız başınıza gitmek için can atabilirsiniz.

Hoşgörülü ve Açık Fikirli Olursunuz

Farklı kültürleri tanımak, yalnızca farklı yaşamların bir parçası olmanızı sağlamaz aslında. Sizin gibi yaşamayan insanların arasında hoşgörülü ve açık fikirli olmayı da öğrenirsiniz. Kafanızdaki kalıpları yıkarak insanların ve yaşamların ne kadar farklı olabileceğini görürsünüz. Böylece ferahlamış bir zihniniz ve tüm farklılıkları hoşgörüyle karşılayan bir bakış açınız olur.

Özgürlüğün Tadını Çıkarırsınız

Size eşlik eden birileriyle çıktığınız yolculuklarda o kişiye veya gruba göre hareket etmeniz gerekir. Oysa çoğunluğun müzeye gitme kararı verdiği anda, siz gözünüze çarpan o hoş kafede oturup saatlerce oturmak isteyebilirsiniz. Ama gruptan kopmamak ve dışlanmamak adına bu isteğinize boyun eğdirmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden yolculuklarınızda daha özgür olmak adına hayatınızda en azından bir kez tek başınıza seyahat edin ve kendiniz olun.

Yeni Arkadaşlıklar Kurarsınız

Tek başınıza çıkacağınız bir yolculukta kendinizi insanlardan soyutlayamazsınız. Etrafınızda farklı kültürlerden birçok insan varken sosyalleşmeniz için sizi büyük bir fırsat bekliyor. Farklı dünyalardan arkadaşlar edinmek ve belki de bu arkadaşlıklarınızın yolculuktan sonra da devam edeceğini bilmek çok güzel bir duygu değil mi? Sizi daha sosyal, daha girişken yapacak bu yolculukta tanıştığınız kişilerle güzel dostluklar kurabilirsiniz.

Öz Güveniniz Artar

Şunu bilin ki tek başınıza yolculuğa çıktığınızda, her şeyle kendi başınıza ilgileneceksiniz. Kalacağınız yeri bulmaktan toplu ulaşım biletini nereden alacağınıza kadar aklınıza gelebilecek tüm adımlarda yalnız olacaksınız. Ama bu yalnızlık sizi korkutmasın, aksine yüzünüzü güldürsün. Çünkü tek başınıza yapabileceklerinizin sınırını görerek kendinize güveniniz artacak.

Planlama Yeteneğiniz Gelişir

Tek başınıza yolculuk etmek çok kolay değil, yolculuğunuzu en ince ayrıntısına kadar iyi planlamalı ve en ufak bir olumsuzluğa davetiye çıkarmamalısınız. Aksi takdirde kendinizi yalnız başınıza ağlarken bulabilirsiniz. İşte bu yüzden planlı ve programlı olmanın altını kırmızı kalemle bastıra bastıra çiziyoruz. Madalyonun diğer yüzünü de hatırlatalım: Planlama becerinizi geliştirmeniz yolculuktan döndükten sonra gerçek hayatınızı da çok kolaylaştıracak.

Sorumluluk Almayı Öğrenirsiniz

Bu uzun yolculukta tek başınıza olduğunuzu hatırlatan bazı olumsuzluklar olabilir. Belki otelinizde böcek göreceksiniz ya da gittiğiniz restoranda seçtiğiniz yemeği hiç beğenmeyeceksiniz. Bu anlarda kendinizi başkalarını suçlarken bulabilirsiniz. Sonuçta o oteli ve yemeği seçmek sizin kararınızdı, etrafınızda suçlayacak başka birini aramak yerine derin bir nefes alın ve fazla hayıflanmadan bunun sizin sorumluluğunuz olduğunu kabul edin. Sorumluluk bilincinizin gelişmesi için bundan güzel fırsat olur mu? Bir de böyle düşünün.

Tasarruflu Olmayı Öğrenirsiniz

Tek başınıza çıktığınız bir yolculukta paranızın bittiğini düşünsenize! Biliyoruz bu korkunç senaryoyu düşünmek hiç hoş olmadı şu an. Ama olası bir durumdan bahsediyoruz. Bu durumda kimden yardım isteyebilirsiniz? Oysa bu kötü senaryodan kurtulmanın anahtarı, azla yetinmeyi öğrenmek! Aç ve parasız kalmamak için harcamalarınızı kontrol etmeyi ve tasarruflu olmayı öğrenirsiniz.

Şimdi bu 7 nedeni tekrar okuyarak valizinizi hazırlamaya ve tek başınıza bir seyahat macerasına atılmaya hazır olun! Tabii gideceğiniz yeri belirlemek için önce Atlasglobal’i tıklamayı unutmayın.

Write A Comment

seventeen − nine =