Teknolojinin koşar adım ilerlediği bu günlerde, blogger’lardan ne kadar çok şey öğreniyoruz değil mi? Blogger’ın ne olduğunu bilmeyen yoktur herhalde aramızda. Blogger’lar bile kendi içlerinde gruplara ayrılıyor. Lifestyle blogger, moda blogger’ı, seyahat blogger’ı, yemek blogger’ı, vs. Siz de bunlardan biri olmak ister miydiniz? O zaman siz gezmeyi severler için başarılı bir seyahat blogger’ı olmanın 5 püf noktasından bahsedelim. Hazır mıyız?

Orijinal Bir İsim Her Zaman İşe Yarar

İsminiz akılda kalıcı ve bir o kadar da dikkat çekici olsun. Böylelikle insanlar size daha rahat ulaşabilir ve isminizi unutmazlar. Bu konuda en önemlisi, sayfa isminin içinize sinmesidir. “Neden?” diye soracaksınız muhtemelen; içinize sinen her işte iki kat daha fazla başarılı olursunuz. Blogger olmanın temel taşlarından biridir sizi de mutlu edecek işler yapmak. İsim önemli, unutmayın. Atın hafızaya!

İzin Günleri Altın Değerinde

Çalışan insanların izin günleri onlar için altın değerindedir. Çok güzel değerlendirilmelidir ve başarılı bir seyahat blogger’ı olmak istiyorsanız bu günlere normalden daha fazla özen gösterilmelidir. Yeni yerler keşfetmek oldukça önemlidir, adı üstünde seyahat blog’una odaklıyız. Keşif yaptığınızda gezerken telefonunuza veya not defterinize küçük, kısa notlar alırsanız yazınızı da bir o kadar ayrıntılı ve unutmadan yazabilirsiniz. Hafta sonu kaçamaklarını sıklaştırın. Hem önceden alırsanız; uçak biletleri de çok uygun!

Fotoğraf Makinanızı Yanınızdan Ayırmayın

Bir seyahate çıkıyorsanız yanınızda olması gereken çok önemli şeylerden biri de fotoğraf makinasıdır. Artık telefonlarımız da bu işi görüyor fakat fotoğraf makinasının yeri halen ayrı. Piyasadaki telefonlarn birçoğu bir fotoğraf makinası kadar kaliteli çekemiyor maalesef. Eğer siz blog yazınızda kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanıyorsanız, kaliteli bir makinadan çıkan görseller okuyanlarınızı daha çok etkileyecek ve inandıracaktır. Bir de o fotoğrafları gerçekten güzel çekiyorsanız; siz olmuşsunuz işte! Doğru yoldasınız… Fotoğraflara kısa da olsa açıklamalar yazmayı unutmayın. Bir yazıda dikkat çekici fotoğraflar varsa o yazı daha çok okunur, aklınızda bulunsun. Bir not: Fotoğraf çekerken veya çekilirken sakın utanmayın, doğal olun. Bu işinizin bir parçası ve bunu yapmak zorundasınız. En güzelini çekmek için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Gittiğiniz Yerlerden Hikâyeler Çıkarın

Gezdiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekerken oralarla ilgili hikâyeler çıkarın. Ya anılarınızla kendiniz oluşturun bu hikâyeleri ya da oranın bir hikâyesi varsa bunu kendi yorumunuzla okuyucunuza aktarın. Fotoğraflarınızla da bu hikâyeleri görselleştirin. Hikâyelerinizi yazarken mutlaka samimi olun, hatta bazense komik, esprili. Gerçekten o anıyı yaşadığınızı veya o hikâyeyi birinden dinlediğinizi karşı tarafa doğru biçimde aktarın. Sosyal medyaya koyarken bile merak uyandırıcı bir cümleyle koyun ki; merak edenler blog sayfanızı ziyaret etmek zorunda kalsın. Evet, zorunda kalsın!

Sosyal Medya Altın Bileziğiniz Olsun

Blog’unuzda bir yazı paylaştığınızda bunu sosyal medyadan duyurmayı unutmayın. Sosyal medya artık elimiz, kolumuz. İnsanların haberdar olmasını istiyorsanız, adınızı daha çok duyurmak istiyorsanız; sosyal medyayı düzenli kullanmalısınız. Hatta buraya koyduğunuz fotoğrafları da özene, bezene kendi çektiğiniz fotoğraflardan seçerseniz gerçekten başarıya bir adım daha yaklaşmış sayılırsınız. Hatta Instagram’ın “hikâyeler” özelliğini de kullanarak gezdiğiniz yerleri canlı bile gösterebilirsiniz. Harika fikir!

Gördüğünüz gibi bir seyahat blogger’ı kolay yetişmiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de püf noktalar oldukça önemli. Seyahat yapmayı ve bu seyahatleri paylaşmayı seviyorsanız, o zaman bir seyahat blog yazarının yaşamı kesinlikle takip etmeye değerdir. Her şeyden önce bolca gezmeyi, daha çok görmeyi ve hikâye çıkarmayı ihmal etmeyin. Gerisi gelir, siz rahat olun. Keyif sizin, sayfa sizin!

Write A Comment