Tatile gitmeyi neredeyse herkes çok sever! Dinlenmek, kafa dinlemek ve en önemlisi doyasıya uyumak hepimizin zaman zaman hayalini kurduğumuz en güzel planlardan. Tabii, bazen bu seyahatler tatil dışında bir iş gezisi olarak da karşımıza çıkabiliyor. Tüm bu seyahatlerin ortak noktası ise bavul hazırlama sıkıntısı! Merak etmeyin; bu bavul hazırlama teknikleri yazısını sizler için hazırladık. İşte bavul hazırlamanın en kolay yöntemleri:

  • Size en uygun valizi seçin: Geziniz ne kadar sürecek? Bu bir iş gezisi mi yoksa şehirden kaçış, kafa dinleme planı mı? Bu iki soruyu yanıtlamak, yanınıza almanız gereken bagajın boyutunu ve türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Hafta sonu için gidiyorsanız, sadece küçük bir çanta işinizi görecektir. 10 günlük uzun bir tatilse daha büyük bir bavula geçseniz iyi olur.

 

  • Hava durumunu kontrol edin: Hiçbir hava tahmini %100 doğru olmasa da yolculuk sırasında havanın nasıl olacağına dair genel bir fikir edinseniz hiç de fena olmaz. En azından bavulunuza koymanız gereken kıyafetler konusunda karar verirken oldukça yararlı olacaktır. Örneğin; tahminde yağmur görüyorsanız bavulunuza hemen bir şemsiye ya da yağmurluk atmayı unutmayın!

 

  • Ne giyeceğinizi, neye ihtiyacınız olacağını iyi düşünün: Kaç kere kıyafet değiştireceksiniz? Hangi faaliyetlere hazırlanarak gitmeniz gerekiyor? Elbiselerinizi yıkama fırsatına sahip olup olmayacağınıza kadar iyi düşünün. Farklı günlerde peş peşe aynı kıyafeti giymek isteyip istemediğinizi bir gözden geçirin. Kıyafetlerinizi tamamlamayı da ihmal etmeyin ve yanınıza en uygun ayakkabıları almaya dikkat edin.

 

  • Kendinize bir “alınacaklar” listesi yapın: Yanınıza alacaklarınızı bir liste yapıp tek tek yazarsanız; hem bir şey unutma olasılığınız düşer hem de bavulunuzu çok daha pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Koltuğa oturun, bir kahve yapın ve yanınıza alacaklarınızı iyice düşünüp yazmaya başlayın. Bavulunuzu kapatırken koyduklarınızın yanına bir “tik” koymaktan büyük keyif alacaksınız.

 

  • Düzene dikkat edin: Bavulunuzu düzenli bir şekilde yerleştirirseniz yerinizden oldukça tasarruf eder, aradığınızı da rahatlıkla bulabilirsiniz. Öncelikle tişörtlerinizi güzelce katlayıp en alta dizin. Ardından pantolon, varsa kazak gibi daha ağır şeyleri yerleştirmeye devam edin. En üste ise ayakkabılarınız ve kişisel bakım malzemelerinizi koyun. İç çamaşırı, çorap ve pijamayı da yanınıza almayı unutmayın!

Evet; artık seyahate hazırsınız. Yaptığınız listeden kontrollerinizi de yapın ve bavulunuzu kapatın! Uçak biletinizi Atlasglobal’den aldıysanız içiniz rahat olsun; bagaj ağırlığı Ekonomiplus yolcularına 20 kg, Business Class yolculularına ise 30 kg! Artık gönül rahatlığıyla seyahate çıkabilirsiniz. Şimdiden keyifli uçuşlar!

Write A Comment

seven + five =