Savaşların izlerini taşıyan şehirde yorgun binalar ama bir yandan pırıl pırıl bir deniz… İşte Lübnan’ın başkenti Beyrut! Burada lüks de var harabe de hüzün de var keyif de. Ama bırakalım şimdi hüznü bir kenara da Jeita Grotto Mağarası’na doğru çıkalım sandalla bir gezintiye.

Beyrut’un Batısı Adeta Bir Harikalar Diyarı

Beyrut’un meşhur Jeita Mağaraları… “Dünya’nın 7 Harikası” listesine aday olmuş bu mağarayı teleferikle, sandalla veya yürüyerek gezebilirsiniz. Yukarı ve aşağı olmak üzere 2 adet mağara var. 1958 yılında keşfedilmiş yukarı mağaraya teleferikle veya trenle çıkabilirsiniz. Bundan çok daha önce, 1836 yılında keşfedilen aşağı mağara için ise elektrikli tekneler ayarlanmış. Burada gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Unutmadan not edelim; mağaranın içinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Fotoğraf makinelerinizi bırakmak için ise girişte kilitli dolaplar mevcut.

Sandalla gezinirken başınızı eğmeniz gereken durumlar yaşanabilir. Merak etmeyin; görevliler size bu uyarıyı yapacaktır. Yılda ortalama 300 bin turist Jeita’nın gizemli güzelliğini görmek için Beyrut’a geliyor. “Dünya’nın 7 Harikası” listesine giremese de ilk 14’e girmeyi başarmış bu Beyrut mağarasından çıktığınızda hemen yanı başındaki Akdeniz’in güzelliğiyle büyülenmeye hazır olun. 9.000 metreye kadar inmiş bu mağaranın tabanı saf sudan oluşuyor. İşte tam burada sandallar devreye giriyor. Yürüyüş yolunda da tüm mağarayı daha yakından görebileceksiniz.

Bu dünyaya ait gibi durmayan Jeita’nın girişinde bir heykel karşılayacak sizi. Tony Farah imzası taşıyan bu heykelin adı ise “Zamanın Koruyucusu”. O zaman haydi zaman dursun!

Bir de Beyrut’a Bakalım!

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Beyrut’un güzelliklerini de görmezden gelmeyin. Mesela; Beyrut Nehri manzarasında bir şeyler için. Akdeniz kıyılarının yarımadası Beyrut’ta kalmak için bir sürü otel olanağınız da mevcut. Size bir tavsiye; Beyrut’a arabayla gitmeyin, arabayla da gezmeyin. Gitmek için uçak en güzeli, gezmek için ise otobüsler ve taksiler var; bu da en rahatı! Boşuna Doğu’nun Paris’i demiyorlar buraya…

Beyrut’a uçakla gitmek yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Eğer ki arabayla gitmek isterseniz; 17 saati gözden çıkarın. Beyrut’a gitmişken de bu mağaraları görmeden mi döneceksiniz? Jeita Grotto Mağaraları Beyrut’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta ve evet; buraya her türlü ulaşım mümkün. Gözünüzü korkutmayın ve gizem dolu bu yeri mutlaka gezin, kokusunu içinize çekin, duvarlara dokunun, keyfini sürün!

Bu görkemli mağarayı ziyaret etmek isteyenler; linke tıklayın ve Beyrut Uçak Bileti’inizi Atlasglobal avantajları ve fırsatlarıyla hemen alın: https://atlasglbs.com/

Write A Comment