Tümen’in Kahraman Kedileri

Mar 30

Tümen’in Kahraman Kedileri

Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi’nde, 1586 yılında kurulan ilk şehir olan Tümen, sakin şehir yaşamı ve tarihi ahşap ve kiremit binalarının güzelliğine ek olarak, kedileriyle de çok ünlü. Hatta St. Petersburg’un ünlü Hermitage Müzesi’nin, savaşlar ve yaşanan zorluklara rağmen ayakta kalmasında ve ünlü sanat eserlerinin varlığını sürdürmesinde Tümen’in ‘kahraman’ kedilerinin payı büyük.

Söylentiye göre Rusya İmparatoriçesi Yelizaveta Petrovna, 1745 yılında St. Petersburg şehrindeki fareleri yakalaması için imparatorluğun bir diğer şehri Kazan’dan çok sayıda kedi getirtmiş. Uzun yıllar farelerle savaşan kedilerin sayısı II. Dünya Savaşı sırasında azalınca, içlerinde Tümen’in de olduğu birkaç şehre daha kedi siparişi verilmiş. Bu sebeple 1944’ün Şubat ayında, Tümen polisi şehrin dört bir yanına tuzaklar kurarak, yaşları altı ay ile beş yaş arasında değişen 238 kedi toplamış ve bu sevimli tüy yumaklarını o zamanlar adı “Leningrad” olan St. Petersburg’a göndermiş. Ülkenin farklı şehirlerinden gelen toplamda beş bin kedinin büyük çoğunluğu, Hermitage Müzesi’nde bulunan sanat eserlerini farelere karşı korumak üzere beslenmiş.

Günümüzde Hermitage’da yüze yakın kedi yaşıyor. Kedilerin bir basın sözcüleri bile var! Müzenin kedilerinden birini sahiplenmek ise, Rusya’da büyük bir onur kabul ediliyor. Tümen de kedilerinin bu kahramanlığını unutmamış; şehir merkezindeki Sibirya Kedileri Meydanı’nda bu cesur kedilerin anısını yaşatıyor. Tümen halkının en çok vakit geçirdiği yerlerden biri olan meydandaki altın rengindeki kedi heykelleri, şehirde mutlaka görülmesi ve fotoğraflanması gereken yerlerin başında geliyor.

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>