Demir Leydi’nin Hikayeleri

Eyl 07

Demir Leydi’nin Hikayeleri

Fransız Devrimi’nin 100. Yıldönümünde, Paris Expo’nun açılış sembolü olarak Gustave Eiffel tarafından tasarlandığında; Paris halkı da dahil olmak üzere birçok tasarımcı ve sanatçı tarafından beğenilmemiş ve çirkin bir demir yığını olduğu ilan edilmişti. Şimdi dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Eiffel, nam-ı diğer Demir Leydi’nin sıradan hikayelere konu olması beklenemezdi.

 

Eiffel’in Hazarfen’i

Demir Leydi’den hep romantik hikayeler beklerseniz, yanılırsınız. Çalkantılı hayatı boyunca, onlarca romantik gecenin arasında Eiffel, muhteşem bir dolandırıcılık öyküsüne ve bir mucidin son nefesine de şahit de oldu.

 

Aslında bir terzi olan Frantz Reichelt, 1912 yılında kendi tasarladığı bir uçuş kıyafetiyle, büyük bir işe kalkışmaya hazırlandı. Tasarladığı kıyafetin marifetiyle Eiffel’in tepesinden atlayıp havada süzülerek yere ineceğini düşünüyordu. 4 Şubat günü, birçok izleyici ve basınla beraber kostümünü giyerek kendini Eiffel’in tepesinden aşağı bıraktı. Maalesef Reichelt’in hayalleri havada asılı kaldı ve hayatını havadayken kalp krizi geçirerek kaybetti. Tıpkı Hazarfen Ahmet Çelebi gibi, Reichelt’in inanç ve cesaretinin bugün bile anlattığı çok şey var.

 

 

Satılık Eiffel

1925 yılında ise, Fransızlar’ın yeterli şekilde bakımını yapmadıkları Eiffel’in durumunu fırsata çevirecek kadar zeki olan ünlü dolandırıcı Victor Lustig’in aklına Türk Filmleri’ni aratmayacak türde bir fikir geldi. Kendisinin devletten olduğunu söyleyerek, gizli bir satışla, belediyenin Eiffel’den kurtulmak istediği haberini yaydı. Kurbanlarının ilgisini bu haberle çeken Lustig, Demir Leydi’yi beş farklı hurdacıya satmayı başarıp, kayıplara karıştı.

 

 

Yapımında 300 işçinin çalıştığı, 18.038 adet parça demir, 2.5 milyon perçin, aydınlatılmasında 200.000 ampul kullanılan bu devasa Leydi’nin anlatacağı milyonlarca hikaye, Paris’i ayaklarınızın altına seren tepesi, tercih ederseniz çıkılacak 1.665 basamağı var J Demir Leydi’nin hikayelerini ilk ağızdan dinlemek isteyenleri buraya alalım.

 

 

 

Yorum yaz.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>