Yolcu Hakları

Murat Ersoy,Konya'da hayal kırıklığı yaşadı

"Tokat'a iç hat seferi başlarken zararı yazmayı bekliyorduk. Ancak uçaklarda yüzde 90'ların üzerinde doluluğa ulaştık" diyen Murat Ersoy, Konyalıların ise 59 TL'lik uçak biletine rağmen otobüsle seyahat etmeye devam ettiğini söyledi. Ersoy, "Konya'daki durum bizi çok şaşırttı. Konya'nın 1 milyon nüfusu var ve gelir düzeyi de oldukça yüksek. Buraya uçuş koyarken Konya'dan kendimize çok fazla müşteri buluruz, diye düşünüyorduk. 59 TL'ye bilet sattık. Ama Konya halkı hâlâ otobüsle gidiyor" diye konuştu.

Ersoy, havalimanının kapalı olmasından dolayı ara verdikleri Tokat uçuşlarına yeniden başlayacaklarını da açıkladı.

Havacılığın Ulusoy ve Varan'ıyız.

Türkiye genelinde bugüne kadar 21 destinasyona uçuş gerçekleştirdiklerini de belirten Ersoy, bazı şehirlere yaptıkları uçuşları ise devletle rekabet edemedikleri için bitirdiklerini söyledi. Ersoy, "Adıyaman gibi bazı pazarlardan THY'nin yaptığı rebaket nedeniyle çıkmak zorunda kaldık. Bu pazarlarda zorlamanın anlamlı olmadığını düşünüyoruz" dedi.

İç hatlarda uçuş yapan şirketler arasında THY'yi ve Atlasjet'i birinci ligde değerlendiren Ersoy, şöyle devam etti: "Nasıl otobüs şirketleri arasında Ulusoy ve Varan'ın yeri ayrıysa, havacılıkta da THY ve Atlasjet'in yeri farklı. Son zamanlarda havacılık sektöründe şirketler arasında ciddi bir ayrışma oldu. Kaliteyi ve güvenliği tercih edenler THY ve Atlasjet'i, fiyatı tercih edenler ise diğer firmaları tercih ediyor."

Türkiye'de 160 milyon otobüs yolcusu olduğunu kaydeden Ersoy, uçak ve otobüs firmalarının birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekerek "Belli bir yere kadar insanlar uçakla gidip oradan otobüslerle dağıtımlar yapılmalı. Otobüsler Türkiye'nin ekonomisine zarar veriyor. Çünkü yolları bitiriyor. Türkiye'de 2007 yılı içinde 25 milyon uçak yolcusunun olmasını hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetten destek istiyoruz.

Atlasjet olarak filolarında bulunan uçak modellerinden dolayı Edremit, Tokat, Siirt, Maraş, Uşak ve Çanakkale gibi havalimanlarına sadece kendilerinin uçabildiğini söyledi. Devletin özellikle doluluk oranlarının yüksek olmadığı şehirlerde bir süre uçak şirketlerini desteklemesi gerektiğini kaydeden Ersoy, konuyu şöyle açıkladı: "Mısır gibi ülkeler bunu yapıyor. Örneğin bir şehre yaptığınız uçuşlarda yüzde 50'lik doluluk oranını yakalıyorsanız siz doluluk oranını yüzde 80 olarak kabul ediyorsunuz. Ve planlarınızı ona göre yapıyorsunuz. Devlet bu noktada sizi destekliyor. Devletin yaklaşık 6 ay gibi bir süre firmaları desteklemesi halinde pazar oturuyor. Aksi takdirde de zaten uğraşmanın anlamı kalmıyor ve başka pazara yöneliyorsunuz."

Bu yıl içinde ortağı Öger'den ayrılan Atlasjet, yeni ortaklıklara da sıcak bakıyor. "Bize sinerji getirecek her türlü ortaklığa hazırız" diyen Ersoy, şirketin tamamını ise satmayacaklarını söylüyor.

Tüm Haberler için tıklayın...
0850 222 00 000850 222 00 00Blog