Yolcu Hakları

Atlasjet müşteri memnuniyetinde de ikinci

Havacılık sektöründe etkin ve kalite odaklı yaklaşımıyla öncü havayolu şirketi ATLASJET Havayolları, havayolları şirketleri arasında müşteri memnuniyeti sıralamasında ikinci, özel havayolları arasında da birinci sırada yer alıyor.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile KA Araştırma Ltd. ortak girişimi ile kurulan Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME), Türkiye çapında, cep telefonundan gıdaya, kişisel bilgisayardan sigortacılığa kadar, farklı sektörlerde hizmet veren kurumları üçer aylık periyotlarla ölçümleyerek müşterilerin memnuniyet derecesini güncel olarak ortaya koyuyor.

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne (TMME) göre bu yıl ilk kez ölçümlenen havayolu sektöründe; ATLASJET, T.H.Y.’nın (78 puan) ardından 76 puanla ikinci sırada yer aldı.

Türk halkının memnuniyetinin ölçümüne temel oluşturacak performans ölçütü TMME’de, 2007 yılı ikinci çeyrekte yapılan çalışmada havayolları arasında ATLASJET, müşteri memnuniyetinde ikinci sırada yer alarak farkını ortaya koyuyor. Müşteri memnuniyetini ilke olarak benimseyen Atlasjet Havayolları, rakipleri arasından sıyrılarak yükselmeye devam ediyor.

Tüm Haberler için tıklayın...
0850 222 00 000850 222 00 00Blog