Yolcu Hakları

Atlasjet Basın Açıklaması (13 Nisan 2012)

SABAH’A BİR TOKAT DA İTALYA’DAN

Sabah Gazetesi 11 Nisan Çarşamba günü yayınladığı haberde Atlajet’i iki konuda suçlamıştı. Bunlardan birincisi Kuyruk sürtme olayındaki Kara Kutunun(DFDR) kayıp olduğu ve Airbus ile yaptıkları sözde görüşmede Airbus’ın bu olaydan haberi olmadığı ve Kara Kutunun  Airbus’a gönderilmediği yönünde idi. Arkasından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün Kara kutu Airbus’a gönderildi yönünde basın açıklaması yapmasına rağmen Sabah gazetesinin halen gerçek dışı haberler yapmaya devam etmesi üzerine resmi açıklama Airbus’tan geldi. Airbus yaptığı yazılı açıklamada Kara kutunun(DFDR) kendilerinde olduğu, her türlü incelemenin yapıldığını ve hiçbir şeyin kayıp olmadığını bildirdi. Böylece Sabah gazetesinin gerçek dışı haber yaptığı Airbus tarfından da tescillenmiş oldu.

Sabah Gazetesinin ikinci iddiası ise, söz konusu olayda uçan İtalyan asıllı ikici pilot Ciulla Maya’nın Airbus uçağını uçurmaya yetkisi olmadığı yönünde idi.
Gazete yaptığı haberde: ‘SABAH dün İtalyan Havacılık Otoritesi ENAC’a ulaşıp Maya Ciulla’nın lisanslarını sordu. ENAC’ın basın sözcüsü Ufficio Stampa’dan gelen cevapta Ciulla’nın JAR FCL ve CPL lisanslarının olduğu belirtildi. Yolcu uçağını uçurmak için ek olarak ATPL lisansı ve A320 uçaklarına özel Type Rating belgesi alınması gerekiyor, oysa Ciulla’nın bu lisansları yok’ iddiasında bulunmuştu.

Sabah Gazetesinin bu iddialarına Türk Sivil Havacılık Genel müdürlüğü yine yaptığı yazılı açıklamada Ciulla Maya’nın Airbus uçağını uçurmak için tüm yetkilere sahip olduğunu son derece açık bir şekilde belirtmesine rağmen gazete yine gerçek dışı iddilarını yayınlamaya devam etti. Bu iddia nın üzerine Airbus’tan sonra ikinci açıklamada Ufficio Stampa aracılığı ile İtalyan Sivil Havacılığından geldi. Yapılan yazılı açıklamada aynen şöyle deniyor:

‘’LİSANS BÖLÜMÜ DİREKTÖRÜNÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA AŞAĞIDAKİ GİBİDİR; PİLOT; JAR  FCL CPL LİSANSINA SAHİPTİR. CIULLA MAYA GEÇERLİ A320 TİP LİSANSINA SAHİP OLUP, İKİNCİ PİLOT OLARAK A321 UÇAĞINI UÇURABİLİR.’’

Bu bağlamda Sabah gazetesinin, sadece ticari kaygılarla Atlasjet aleyhine tamamen hayal mahsulü haberler ürettiği net olarak görülmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili belge;
http://cmss.atlasjet.com/DocumentsLibrary/fotogaleri/236/042012/ufficiostampaatlasjet13042012.pdf

Tüm Haberler için tıklayın...
0850 222 00 000850 222 00 00Blog